O piatich zaujímavých dokumentoch vhodných nielen na prokrastináciu

Patríš medzi tých, ktorí sa radi dozvedajú nové veci? Zaujíma ťa objavovanie doposiaľ neznámeho? Neodmietneš zaujímavé informácie z rôznych oblastí? Aaa... vlastne ešte jedna otázka: prokrastinuješ? Ak si na väčšinu otázok odpovedal/a ÁNO, potom je tento článok práve pre teba! :-)

Jednou z mojich obľúbených, (nielen) prokrastinačných, činností je práve objavovanie nového. Nemyslím tým, že len tak z dlhej chvíle cestujem stopom po svete (aj keď tento nápad vlastne vôbec neznie zle – nerozmyslím si ešte tie skúšky?), ale v mojom prípade objavovanie nepoznaného často znamená sledovanie rôznych zaujímavých dokumentov. Dovolím si tvrdiť, že patrím medzi tých „sledovateľov“, ktorí sa žánrovo nedajú presne zaradiť. Nezameriavam sa totiž výlučne na dokumenty historické, konšpiračné, zemepisné... S veľkou radosťou si pozriem akýkoľvek dokument z vyššie vymenovaných. V mojom prípade ma k nemu zväčša privedie len nevinná zmienka niekoho o niečom. Ak je to „niečo“ blízke môjmu srdcu, väčšinou sa v danej téme začnem určitým spôsobom rýpať. Práve toto „rýpanie“ ma už niekoľkokrát priviedlo k skutočne zaujímavým dokumentárnym filmom. Rozhodla som sa, že sa s vami podelím o prvých 5, ktoré mi napadli. Nie preto, že ich považujem za úplne najlepšie, aké som kedy videla, no ide o dokumenty, ktoré ma za posledné obdobie zaujali najväčšmi. A kedy je vhodnejší čas podeliť sa so „spoluštudujúcimi“ o tipy na ČOKOĽVEK, čo sa netýka učenia? No predsa cez skúškové :-) Tak hor sa na to!

 

1. Kismet: How Soap Operas Changes the World

Áno, čítate dobre. V názve dokumentu, ktorý vám ponúkam ako prvý, sa skutočne nachádza „soap opera“ alebo, inými slovami, telenovela. Prosím, aby ste ho na základe toho neodsúdili. Myšlienka, ktorú prináša, totiž  môže byť omnoho hodnotnejšia, než si myslíte.

Tento dokument vznikol v roku 2013 a jeho autorkou je grécka režisérka Nina-Marie Paschalidová. Divákom sa predstavujú populárne telenovely tureckej produkcie. To, že nejde o akúsi propagáciu sledovania, si však divák všimne už v úvode dokumentu, keď sa ako prvá predstavuje žena, žijúca na území Spojených arabských emirátov. Rozpráva o tom, ako jej práve tieto, na pohľad „naivné“, diela zmenili život. Práve turecké telenovely, ktoré sledovala, jej totiž dopomohli k rozhodnutiu, ku ktorým v týchto krajinách dospeje skutočne máloktorá žena – rozviesť sa. Telenovely produkované Tureckom totiž nie sú len jednoduché sladké príbehy o romantickej láske, ktorá nemá nič spoločné s realitou. Ako sa divák v dokumente dozvedá, tieto seriály majú svoj zámer jasný – zlepšenie postavenia žien v arabských krajinách. Rozoberajú sa v nich problémy ako nútené sobáše, vraždy „zo cti“, akceptované násilie páchané na ženách, znásilnenia či boj za práva žien. Dokument odhaľuje, ako tieto telenovely pomáhajú ženám v daných krajinách a zároveň približujú Európanom životy moslimských žien.

 

Tento dokument si môžete pozrieť kliknutím na odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=NX8Un4nneXg

2. Sweatshop: Deadly Fashion

O tomto nórskom projekte, spracovanom do série dokumentárnych filmov ste iste mnohí z vás počuli. Spôsobil doslova „ošiaľ“ a istú módnu vzburu po celom svete. Napriek tomu som sa rozhodla priblížiť vám ho a verím, že sa nájdu čitatelia, pre ktorých bude novinkou a radi si ho pozrú. Ide o dokument nórskej spoločnosti APTV.NO z roku 2014. Divákom sa snaží priblížiť problematiku lacnej pracovnej sily v krajinách tretieho sveta. Ide predovšetkým o „veľkovýrobne“ textilov rôznych známych módnych značiek, ktoré na túto prácu využívajú ľudí z týchto krajín, v tomto prípade sa zamerali na Kambodžu. Realistické vyobrazenie neľahkého života ľudí pracujúcich v katastrofálnych podmienkach za smiešnu mzdu pre svetové značky umocnili jeho autori využitím prvkov reality show. Pre tieto účely totiž použili 3 mladých ľudí žijúcich v Nórsku, ktorí sú zároveň známymi módnymi blogermi. Tí si na niekoľko dní vyskúšali život a prácu v Kambodži ako zamestnanci výrobne istej nemenovanej značky.

 

Celý dokument má 5 častí a pozrieť si ho môžete kliknutím na tento odkaz:

http://www.aftenposten.no/webtv/#!/kategori/10514/sweatshop-deadly-fashion

3. The Amish: Shunned

Do tretice som sa rozhodla predstaviť vám dokument American experience z roku 2014, ktorý sa zameriava na tajuplný život amišov. Pokiaľ ste o nich ešte nepočuli, „amiši“ sú  nábožensko-etnická skupina žijúca zväčša v USA a v Kanade. Hlásia sa k anabaptistickému vierovyznaniu. Ich život je diametrálne odlišný od života väčšiny súčasnej civilizácie. Odmietajú všetky výdobytky modernej doby, neplatia dane, lebo nevyužívajú zdravotníctvo, úrady, ani súdy krajín, v ktorých žijú. Amiši sa sústredia do vlastných osád a dedín, kde žijú svojim netradičným (alebo skôr až príliš tradičným) spôsobom života. Dodržiavajú striktné pravidlá, majú radu starších, pracujú na poliach, nemôžu sa zabávať. Čo je však zaujímavé, po dosiahnutí istého veku (16 rokov) sú mladí amiši poslaní na určitý čas do „civilizovaného“ a „skazeného“ sveta, aby ho okúsili. Počas týchto „prázdnin“ môžu vyskúšať všetky moderné výdobytky, ale aj školu či bujarý život americkej mládeže. Tento počin nesie názov Rumspringa a má pomerne kruté dôsledky. Ak sa totiž mladému amišovi/amiške zapáči tento „skazený“ spôsob života a rozhodne sa nevrátiť späť k amišom, jeho rodina sa ho od tej chvíle zrieka a správa sa, akoby dotyčný/á neexistoval/a. Ten/tá už svoju rodinu nesmie nikdy navštíviť, ani ju nijakým spôsobom kontaktovať. A práve neľahkú situáciu týchto „vyhýbačov“ nám približuje dokument s názvom Shunned.

 

Pozrieť si ho môžete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=dmcslHY9gvM

4. North Korea: The Great Illusion

Už samotný názov štvrtého dokumentu napovedá, že reč bude o, v súčasnosti často spomínanej, Severnej Kórei. Táto krajina s vládou jedného vodcu vyvoláva už dlhšiu dobu mnoho otáznikov. Na niekoľko z nich odpovedá tento dokumentárny film, ktorý sa v roku 2012 podarilo natočiť dokumentaristom Michaëlovi Sztanke a Julienovi Alric. Tí sa dostali do Severnej Kórei po viac ako dvoch rokoch neustáleho úsilia o získanie víz. To sa im nakoniec podarilo, a svetu tak priniesli dokument o tejto krajine. Pokúsili sa priblížiť divákom život jej obyvateľov, ktorí nezabúdajú pri každom rozhovore oslavovať svojho vodcu. Zároveň sa divák môže stotožniť s rolou dokumentaristov, pričom každý ich krok v cudzej krajine bol prísne strážený a kontrolovaný. Znova môžem spomenúť samotný názov dokumentu, ktorý sa skutočne snaží o čo najrealistickejšie vyobrazenie „úžasnej ilúzie“ v tejto krajine.

 

Odkaz na dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=BP7u-gb4dTs

5. Najšialenejšie úchylky

A na záver to najlepšie! Alebo, v tomto prípade, niečo na uvoľnenie napätia z predošlých vážnych tém. Posledným dokumentom, ktorý vám v dnešnom článku odporúčam, je konkrétne jedna časť zo série skutočne „dychberúcich“ počinov americkej produkcie. Ide o sériu dokumentov s názvom Najšialenejšie úchylky. Zahŕňa niekoľko častí, pričom sa v každej z nich rozoberá určitý psychický problém jej hlavných aktérov. Z množstva vtipných, ale aj zarážajúcich častí som pre vás vybrala moju najobľúbenejšiu. ;-) Predstaví sa vám v nej muž, ktorý žije na pohľad usporiadaným, spokojným životom. Ako sa sám vyjadril: „Mám dobrú prácu a skvelú ženu, som šťastný.“ Na tom by, samozrejme, nebolo nič zvláštne, pokiaľ by spomínanou ženou nebola umelá figurína. Druhou predstaviteľkou tejto časti je žena závislá na odlupovaní si chrást... (ehm). Myslím, že niet čo dodať, a to, čo uvidíte, hovorí samo za seba. Za pozitívne považujem v tomto prípade fakt, že v každej časti sa hlavným predstaviteľom pokúša pomôcť psychológ či psychiater. Či úspešne, to už uvidíte a posúdite sami.

 

Najšialenejšie úchylky na tomto odkaze:

https://www.youtube.com/watch?v=vR9L1dSVndU

To by bolo nadnes z môjho výberu všetko. Dúfam, že som vám aspoň trocha ulahodila a ak môžem dobroprajne poradiť: vychutnajte si tieto dokumenty až ako „odmenu“ za úspešné absolvovanie skúšok. :-)

Dominika Sedláková

 

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre