Príbeh francúzskej pastierky ohromil publikum

Jana z Arku je pôvodný slovenský muzikál na motívy rôznych legiend a historických udalostí, ktorý zrežíroval Michal Náhlík pre Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Tento muzikál vypredáva Veľkú scénu už viac ako tri mesiace. Autor hudby, Martin Husovský, frontman kapely Komajota, pracoval na hudbe k muzikálu približne dva roky. Pre divákov pripravil 40 skladieb, ktoré dotvárajú celý muzikál použitím orchestra a viachlasných chórov a tak prispievajú k jeho veľkoleposti.

 

Odvaha pastierky

Pastierka Jana (Silvia Donová) žije jednoduchý a skromný život spolu so svojou matkou vo francúzskom Arku. Jana je zbožné dievča, nevie čítať ani písať, ale jedným si je istá: počuje hlasy. Boh chce prostredníctvom jej činov oslobodiť francúzske mestá spod nadvlády Angličanov.

Jana je odhodlaná predstúpiť pred francúzskeho kráľa Karola VII. (Peter Krivý) a požiadať ho o vojsko, s ktorým bude bojovať proti Angličanom. Dedinčania Jane neveria, že to dokáže. Posmievajú sa jej, urážajú ju, ale jediný, kto ju podporuje, je priateľ z detstva Sebastián (Filip Lenárth), ktorý ju celý život miloval. Jana sa v mužskom prestrojení vydáva na cestu za kráľom Karolom VII. Na ceste ju sprevádzajú traja svätci: sv. Michal (Matej Lacko), sv. Margita (Gabriela Očkajová) a sv. Katarína Alexandrijská (Veronika Husovská).

 

Jana na čele francúzskeho vojska

Po dlhom procese skúmania, či je Jana naozaj poslom Božím, Karol VII. s dôverou zverí Jane svoje vojsko. Jana úspešne bojuje proti Angličanom. Avšak Yolanda Aragónska (Elena Kušnierová), svokra francúzskeho kráľa, sa snaží nájsť spôsob, ako Janu zničiť. Napriek mnohým proroctvám a zázrakom nechcú uveriť, že Jana je poslom od Boha. Spolu s cirkevnými hodnostármi chce Yolanda Aragónska obviniť pastierku Janu z čarodejníctva. Francúzsku sa darí v bojoch proti Anglicku totiž len dovtedy, kým Jana prestane počuť svoje hlasy...

 

Skutočný príbeh obohatený o humor a lásku

Milovníci histórie, kvalitnej hudby či životných príbehov svätcov si určite prídu na svoje. Dej príbehu sa neodohráva len uprostred bojov znepriatelených krajín. Diváci sa môžu tešiť aj na prvky humoru či štipku lásky. Muzikál Jana z Arku mal celosvetovú premiéru 13. a 14. novembra 2015 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

 

Jana Tomaškovičová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre