Advent je výzva

Vianočné trhy sú v plnom prúde, v meste rozvoniava punč a varené víno, ľudia vo veľkom nakupujú vianočné darčeky a rôzne dobroty, ktoré budú na Vianoce zdobiť ich štedrovečerný stôl. Zdá sa, že adventné obdobie je len obdobím príprav, zháňania a nakupovania vecí od výmyslu sveta, časom upratovania a skúšok vlastnej trpezlivosti.             

V skutočnosti je však advent obdobím, ktoré je osobité už len tým, že prebieha počas posledného mesiaca v kalendárnom roku. Hoci je „odložené“ až na december, vôbec mu to neuberá na kvalite, práve naopak. Je to čas, keď sumarizujeme všetky príjemné aj menej príjemné spomienky a významné udalosti, ktoré náš život posunuli vpred alebo ho od základov zmenili.                                                                                                                                

Ak sme, napríklad, v tomto roku úspešne zoštátnicovali alebo prešli dôležitými skúškami, či už školskými, alebo súkromnými, máme byť za čo vďační. Zvládli sme predsa náročné úlohy, ktoré nás posilnili a naučili byť skromnejšími a viac kritickými voči sebe samým. Ak sa nám však, naopak, niečo nepodarilo, neznamená to, že sme urobili chybu. Znamená to, že sme urobili rozhodnutie, pre ktoré sa k cieľu síce dostaneme, ale o trošku väčším oblúkom.    

Práve to, že si spomenieme na všetko, čo sme počas uplynulého roka zažili, nás občas prinúti usmiať sa. No vzápätí zistíme, že je veľa vecí, ktoré nás mrzia, a budeme dlho premýšľať nad tým, že sme ich mohli urobiť inak...                                                     

Predvianočné obdobie je úžasné práve preto, lebo sa nám ľudia naokolo zdajú milší, šťastnejší a ohľaduplnejší. Všetko je priam nasiaknuté čarovnou atmosférou, voči ktorej nedokáže byť úplne imúnny naozaj nikto. Toto obdobie nás môže naučiť stať sa empatickejšími voči ľuďom okolo nás a darovať každému aspoň jeden úsmev. Lebo niekedy je radosť a láska jediným, čím človeka naozaj potešíme. Možno by sa mu síce hodilo milión maličkostí, ale ak k nemu nebudeme úprimní alebo si naňho nenájdeme čas, veci stratia svoju pravú vianočnú hodnotu. A to ste na ne mohli minúť dokonca celú výplatu (aj s prémiami).      

Využime adventné obdobie na splnenie jednej z najväčších výziev, výzvy nášho vlastného srdca. Sme predsa mladí, kreatívni a nezávislí ľudia, ktorí dokážu okolo seba zmeniť viac ako ktokoľvek iný. V kolotoči povinností sa síce nikdy celkom nezastavíme, ale môžeme ho aspoň na malú chvíľu spomaliť a vychutnať si tieto Vianoce o trochu viac než tie minulé. Želám vám preto, aby boli tohtoročné vianočné sviatky pre vás naozaj tými najkrajšími sviatkami v roku, plnými radosti, pokoja a lásky.

Lenka Novotná

 

                                                                  

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre