Aj folklór žije Veľkonočným pondelkom

Už je za nami, našťastie. Ten deň, o ktorom má nejedna žena počas veľkonočných sviatkov nočné mory, prípadne už večer predtým rozmýšľa, kam by bolo najlepšie sa skryť. Presne tak, hovorím o Veľkonočnom pondelku. Keď ste sa nestihli zariadiť podľa nedeľňajších rád našej redaktorky Romany Valenčákovej, tak to mohlo vyzerať aj takto:

Už z vlastnej skúsenosti viem, že tento deň nepatrí práve k top 5, ani 10, ani 15 najobľúbenejších dní ženy v roku. Ako malé dievčatá nás decentne chodili oblievať bratia, bratranci, susedia, kamaráti či spolužiaci. Tým decentne myslím skôr pollitrovú fľašu a podobne. Neskôr k nám možno v tento deň príde aj náš milý, najskôr nesmelo s pohárom, potom príde na rad vedro a nakoniec už nestačí ani to, takže priama, strategicky premyslená čiara vedie do vane.

 

Oblievačka však môže mať aj originálnejšiu, folkloristickú podobu, hlavne keď ste súčasťou nejakého súboru či folklórnej skupiny – hoci výsledok bude viac menej rovnaký. Nebýva však už zvykom, že sa pred vašimi dverami zjaví partia chlapcov a chlapov v krojoch, o ktorých si s malou dušičkou myslíte, že ich nejako dokážete „ukecať“, aby zredukovali počet vedier, či ešte naivnejšie, aby sa priklonili len k použitiu akejsi voňavky.

 

Mne sa to vypomstilo, keďže pri toľkom bránení sa nie je možné, aby ste sa stihli obuť. A keď už nepomáha naozaj nič, tak sa aspoň najbližšie natočte tak, aby akú-takú kvapku schytali aj vaši kúpači (je to malé zadosťučinenie, ale niekedy poteší viac, než by ste si mysleli :-)).
Pri takejto kúpačke už naozaj neostáva iné, len veriť, že budeme všetky krásne a zdravé.

 

Michaela Fedorová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre