Ako si užiť výnimočné valentínske rande

Valentín je pred dverami a možno máte s partnerom pripravený špeciálny program, ktorý nepodnikáte každý deň. Či už pôjde o dobrú reštauráciu, cukráreň, kino alebo divadlo, máme pre vás zopár tipov, ako byť pripravený na rôzne situácie. V prípade, že nemáte partnera, Valentína neoslavujete alebo chystáte skrátka iba uvoľnenejší program, pokojne čítajte ďalej – tieto tipy sa vám budú hodiť aj v budúcnosti.

 

Návšteva reštaurácie

Napriek tomu, že v reštauráciách sa stravujeme pomerne bežne, občas sa dopúšťame chýb, ktoré si možno ani neuvedomujeme. Najmä ak ide o reštauráciu na vyššej úrovni, mali by sme si dať na bontón pozor. Často sa stane, že pri vstupe do podniku muž galantne pustí ženu ako prvú, to však nie je na mieste. Ako prvý by mal do miestnosti vstúpiť muž, vychádza to totiž z histórie, keď mal muž skontrolovať prostredie a uistiť sa bezpečnosťou. Samozrejme, v reštaurácii dámam nič nehrozí, no je to prejav galantnosti, ktorý k výnimočnému večeru určite patrí.

 

Gentlemanstvo by mal muž prejavovať po celý večer, či už pomocou s odložením kabáta a so zasunutím stoličky, pozorným rozhovorom alebo platením. Avšak to, že muž zaplatí všetko, už dávno nie je v dnešnej dobe pravidlom. Záleží to na dohode partnerov, či chcú náklady hradiť spoločne, alebo sa muž ponúkne, že účet zaplatí sám. Pri platení v lepšej reštaurácii by malo byť samozrejmosťou prepitné, ktoré by malo tvoriť 5-10 % zo zaplatenej sumy. Nie je vhodné nechávať príliš malý tringelt a tváriť sa veľkodušne, keď čašníkovi necháme pár medených centov. Prirodzene, ak s obsluhou spokojní nie sme, vtedy prepitné nenechávame. Počas celého večera by mali byť partneri k sebe pozorní a venovať sa témam, ktoré zaujímajú oboch – to by však mala byť samozrejmosť. Nemali by sa rozoberať nepríjemné témy či nebodaj vyťahovať staré hádky. Valentína si predsa treba užiť!

 

Návšteva kina či divadla

Mnoho párov volí na Valentína návštevu kina alebo divadla. V prípade kina bude atmosféra pravdepodobne uvoľnenejšia, môžeme sa obliecť pohodlnejšie, spoločne vybrať film a po jeho ukončení ešte zájsť na dezert či nápoj. Keďže väčšinou sa kiná nachádzajú v nákupných centrách, ponúka nám to ďalšie možnosti, ako stráviť čas.

Pri výbere filmu by sa mali partneri zhodnúť tak, aby sa ani jeden z nich nenudil. Muži často ustúpia a zvolia romantický film, no príjemným kompromisom je romantická komédia, ktorá často pobaví oboch partnerov. Film nemusí byť orientovaný len na lásku, no mal by byť ľahší a mal by sadnúť vkusu oboch partnerov. Zrejme nebude vhodná psychologická dráma s tragickým koncom ani akčný film plný násilia.

Muž by mal nechať svoju partnerku sedieť po pravici, no v prípade, že by mala sedieť úplne na kraji, pustiť ju naľavo od seba, aby mala lepší výhľad. Hoci do kina väčšinou pozýva opäť muž, partnerka sa môže pričiniť tiež, a to tak, že kúpi napríklad občerstvenie do kina, prípadne pozve svojho priateľa na zákusok po filme. V nákupnom centre je dostatok kaviarní aj s ponukou dezertov a v takomto príjemnom prostredí sa pár môže porozprávať o filme, ale aj o iných témach, ktoré nestihli prebrať skôr.

 

Návšteva divadla je vnímaná ako veľkolepejšia udalosť, a preto je vhodné prispôsobiť jej aj oblečenie. Dámy zrejme vedia, že majú prísť oblečené elegantne, a pravdepodobne túto možnosť veľmi rady využijú. Možností na outfity je nespočetne veľa, zabudnite však na „neviditeľné“ silikónové ramienka či silonky trčiace z topánok s otvorenou špičkou. Vo všeobecnosti nie je veľmi vhodné obliecť si šaty či blúzku s príliš odhalenými ramenami, ak si však na vrch oblečiete sako, bude to určite v poriadku. Sukňa by nemala byť príliš krátka a celkovo by oblečenie nemalo byť vo výrazných krikľavých farbách. Do divadla idete predsa za dámu. Aj keď v šatníku nemáte veľa elegantného oblečenia, jedny slušné nohavice a pekná blúzka sa isto nájdu (veď aj na skúšky treba v niečom chodiť). Páni majú možností síce menej, no o to jednoduchší výber oblečenia ich čaká. Najčastejšou voľbou je jednoduchý čierny oblek, biela alebo svetlá košeľa, kravata alebo motýlik a čierne poltopánky. Večer môžete ukončiť pri víne – diskutovaním o divadelnom predstavení a uvoľnením atmosféry.

 

Valentín doma

Ak sa partneri rozhodnú osláviť Valentína u jedného z nich (prípadne v spoločnej domácnosti), aj takýto naoko všedný večer sa dá stráviť výnimočne. Partnerka môže svojho priateľa prekvapiť vlastnoručne upečeným dezertom či večerou. Nebojte sa, dámy, ak aj vaše schopnosti v kuchyni nie sú na vysokej úrovni, nepečený dezert z piškót a smotany určite zvládnete a cestoviny s omáčkou sú tiež pomerne jednoduchým a chutným jedlom. Prípadne sa inšpirujte našimi valentínskymi receptmi. Dezerty môžete ozdobiť napríklad srdiečkom z kakaa a obyčajný dezert sa ihneď zmení na valentínsky. Keďže láska ide cez žalúdok, partner sa vám určite odvďačí za pohostenie a bude vám dobrým spoločníkom po zvyšok večera. A možno vás budúci rok pozve on k vám a navarí vám večeru, o akej ste ani nesnívali! :-)

Muž môže priniesť fľašu dobrého vína a ešte vylepšiť atmosféru, ktorá ho pri partnerke určite čaká. Nezabudnite na voňavé sviečky a príjemnú hudbu. Hoci to znie ako klišé, rozvoňaný byt nikdy nie je krokom vedľa a jemná hudba v pozadí nechá priestor pre vás dvoch.

 

Ak sa rozhodnete kúpiť si nejaké darčeky, nemalo by to byť nič veľké, čo by partnera zaväzovalo, ak by náhodou darček nepriniesol. Väčšina žien sa poteší kvetinám či čokoláde, muž takisto určite nepohrdne niečím sladkým (pokiaľ nie je zarytý športovec). Navzájom sa predsa poznáte najlepšie, a tak viete, čo toho druhého poteší. Radšej sa však vyhnite príliš drahým a luxusným darčekom, ako sú hodinky, šperky a podobne. Hlavne si užite večer či celý deň v prítomnosti svojej lásky a nezabudnite, že takí pozorní máte byť k sebe počas celého roka.

 

Sonja Tokárová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre