Dovolenka „za babku“

Počas vytúžených letných prázdnin nechceme sedieť doma. Nechce sa nám však ani behať po hradoch a zámkoch, cestovať hodiny na lacnejšie kúpaliská našich susedov či prechádzať sa po nákupných centrách a bezhlavo utrácať, no a more sme absolvovali už minulý rok. Čo teda robiť?

Všetky tie extra ultra hyper super last minuty sú pomerne lákavé, no ruku na srdce: kto z vás má stovky eur v obálke s názvom „dovolenka snov“ pripravených na okamžité a bezodkladné použitie? Ak ste si odpovedali rovnako ako ja, že momentálne existujú aj dôležitejšie výdavky, než je cesta okolo sveta, môže vás chytať ľahšia depresia. Existuje však účinný liek, s ktorým zažijete pohodové leto, a pritom ešte s úsmevom „olajkujete“ plážové fotky priateľov.

Aby ste zažili príjemný oddych a chytili opálenie à la „medium beach sand“, nemusíte hneď cestovať k moru. Tajomstvo lacnejšej (nie však horšej) verzie dovolenky je pritom skryté niekde, kam ste chodievali už ako malí. Miesto, kde „dobrú noc dávajú líšky“ a mobilný signál chytíte len na jednom kameni pri plote. Malý kúsok raja uprostred mestskej divočiny.

 

Záhrada, chalupa, chata, chyža, bungalov či domec. Nezáleží na tom, ako to nazvete. Podstatné je, že práve tu môžete stráviť krásne dovolenkové chvíle s rodinou a priateľmi. Opaľovanie na ležadle hneď vedľa nafukovacieho bazéna s vodou po pás. Ručné umývanie mastného riadu a dlhá romantická sprcha v studenej vode. To isté oblečenie aj tri dni po sebe? Na záhradu módna polícia nedovidí. Niet nad pravú chatovú (nie „četovú“) atmosféru.

 

Čo s voľným časom?

Prázdniny znamenajú veľa voľného času, no v kombinácii s pekným počasím aj veľa možností, ako ho naplniť. Športovci telom aj duchom si môžu napríklad zabehať v neďalekom lese alebo zahrať bedminton (Z vlastnej skúsenosti však radím ostať obutí. Behanie naboso po tráve vás síce zblíži s prírodou, no bodnutie žihadlom do chodidla bolí.) Pre tých menej aktívnych sú tu spoločenské hry, čítanie knihy či lúštenie krížoviek.

 

Niečo pre labužníkov

Na chalupe nečakáte luxusné päťchodové menu pri sviečkach. Postačí aj neskoršia „obedovečera“ pri ohni. Klasické opekanie špekáčikov vie predsa vždy potešiť. Ak ale patríte k labužníkom a slovko „kajnšmetke“ vám nie je cudzie, určite nepohrdnete ani zľahka pripálenou živánskou, mastnejším kotlíkovým gulášom či grilovanými klobáskami.

 

Namiesto utrácania stoviek, ba až tisícok eur za drahé zahraničné dovolenky (navyše so svetovými nepokojmi v pätách) by sme radšej mali nazrieť do čias svojho detstva, strávených zbieraním malín u babky v záhrade. Môžete tak stráviť krásne leto, ako sa hovorí „za babku“. More či nafukovací bazén, piesok či tráva. Neexistuje nič krajšie ako chvíle v kruhu tých najbližších. Nech ste už kdekoľvek.

 

P. S.: Ak ste ani z tohto článku stále nepochopili atmosféru dovolenky na chalupe, odporúčam skladbu aj videoklip s názvom The Cabin od Ylvis.

 

Romana Valenčáková

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre