Fascinujú ma prírodné materiály

Miška Mikulová je 22-ročná študentka tretieho ročníka na Prešovskej univerzite v Prešove, ktorá sa vo svojom voľnom čase venuje tvorbe krásnej dekoratívnej bižutérie. A práve to je dôvod, prečo sme ju oslovili,  Kreatívna študentka predstavila svoju tvorbu na našom predvianočnom „bazáriku“, kde ste si mohli zakúpiť jej jedinečné bižutériové šperky. To, ako sa k tejto tvorbe dostala a kde nachádza inšpiráciu, nám prezradila v nasledujúcom rozhovore.

 

 

Ako dlho sa venuješ tvorbe bižutérie?

Asi od šiesteho ročníka základnej školy, teda už dosť dlho, asi nejakých jedenásť rokov.

Ako si sa dostala k takémuto typu kreatívnej tvorby?

K tejto tvorbe ma inšpirovala spolužiačka, ktorá chodila na kurzy do Repromy (kreatívne potreby – pozn. red. Ja som to od nej tak trošku odkukala a začala tvoriť vlastné veci.

Spomínaš si na svoj úplne prvý šperk? Čo to bolo?

Spomínam si na jedny z prvých šperkov. Boli to také náušnice z drevených korálikov, ale keďže ich bolo viac, už neviem presne, ktoré z nich som vytvorila ako úplne prvé.

 

Máš vytvorenú nejakú webovú stránku, na ktorej prezentuješ či predávaš svoje výtvory?

Keď som bola mladá a hlúpa (úsmev), tak som nad tým rozmýšľala, ale potom ma to prešlo, pretože konkurencia je strašne veľká a ja som si povedala, že budem tvoriť len tak v malom, pre seba a svoje okolie (priateľov, rodinu...). Samozrejme, ak niekto niečo chce, rada mu to vyrobím, v rámci možností, podľa jeho predstáv.

Kde nachádzaš inšpiráciu pri tvorbe jednotlivých kúskov?

Občas sa inšpirujem niečím zaujímavým, čo nájdem na internete, no mojím najčastejším zdrojom inšpirácie je asi bežný život. Napríklad, keď uvidím nejakú zaujímavú vec či materiál, hneď rozmýšľam, ako by sa to dalo spracovať do niečoho zaujímavého. To sa týka zvlášť prírody, pretože ma veľmi fascinujú prírodné materiály, ako je napríklad drevo. Rada tvorím aj z rôznych škrupiniek orieškov alebo z  dreva.

 

Venuješ sa okrem výroby šperkov aj nejakej inej kreatívnej činnosti?

Nejako vážne nie, ale občas vytvorím aj také mini dekorácie do domácnosti. Tiež si spomínam, že keď som bola menšia, chcela som sa naučiť vyrezávať rôzne drevené produkty, čo ma dodnes úplne neprešlo napriek tomu, že som sa ešte k tomu akosi nedopracovala.

S akými materiálmi pracuješ najčastejšie, prípadne najradšej?

Najčastejšie pracujem s drôtikom, korálikmi a s látkou. Čo sa týka tej látky, najviac využívam syntetické látky, ako sú tyl či šifón. Dôležité je pri práci s látkou využívať oheň, pretože ten dopomôže k tomu, aby sa daná látka „scvrkla“ do požadovanej veľkosti či tvaru.

 

Kde zháňaš materiál na výrobu svojej bižutérie?

Materiál ku mne často prichádza sám (úsmev). Samozrejme, také komponenty, ako sú háčiky, drôtiky alebo klieštiky, si musím kúpiť, ale čo sa týka korálikov a ozdôb na bižutériu, tie väčšinou od niekoho dostanem alebo nájdem doma či v prírode.

Považuješ niektorý zo svojich produktov za tzv. srdcovú záležitosť?

No, nie tak celkom, ale s úsmevom si spomínam na svoje začiatky, keď som mala dosť veľký problém vzdať sa čohokoľvek, čo som vytvorila, pretože som k tomu hneď nadobudla silný vzťah. Teraz som sa od toho už, našťastie, oslobodila a nemám problém niečo podarovať. Mám však aj jeden veľmi vzácny kúsok, na ktorom som fakt „drela“, a ten si nechávam pre seba.

Prezradíš nám, o aký výrobok ide?

Ide o brošničku vážky, na ktorej som pracovala veľmi dlho a miestami som bola až nervózna z toho, že sa mi nedarí ju dokončiť. Vtipné na tom celom je to, že po dokončení som prišla na to, že som jej dala naopak krídla, ale aj tak by som sa jej nevedela vzdať. Táto vážka je dosť ťažká a má až deväť centimetrov. Jej krídelká sú vypletané drobnými farebnými korálikmi.

 

Je nejaká technika tvorby, ktorú by si sa ešte chcela naučiť?

Určite áno. Spomeniem napríklad šperky šité technikou s názvom soutache šujtáš. Ide o krásne šité šperky, ktorých základom je textilná šnúrka, ktorá je posplietaná z niekoľkých tenučkých vláken do tvaru akéhosi vrkoča, pričom v strede vznikne linka, do ktorej sa „šujtášky“ k sebe zošívajú. Spomínaná technika je veľmi náročná, hlavne čo sa týka trpezlivosti.

Máš nejakého obľúbeného slovenského či zahraničného kreatívneho tvorcu?

V pravom slova zmysle asi nie, lebo viem, že také veci by som netvorila, ale napr. na Sashe sa mi páčia takí tvorcovia, ktorých tvorba hraničí miestami až s umením. Síce ich šperky nie sú na bežné nosenie, ale „padá z nich sánka“.

 

Simona Antolová

 

                                                                                                                

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre