Jarný detox: ako sa chrániť pred klebetami

Je tu obdobie lásky, kvitnúcich stromov, farebných lúk a prebúdzajúceho sa hmyzu (prahnúceho po našej krvi). Možno ste čítali niekoľko článkov o tom, ako si prečistiť telo, ako schudnúť alebo aký svieži strih svojim vlasom dopriať. Okrem rôznych očíst tela si však musíme prečistiť aj myseľ – pripraviť ju na leto. Preto vám prinášam recept na jarný detox mysle.

V prvom rade si uvedomíme, prečo je to potrebné. Jarné a letné mysle zvyknú byť zamorené klebetením – javom takým príšerným! Ak by niekto tvrdil, že ešte nikdy neklebetil, prípadne, že táto činnosť sa týka len žien, neverte mu. Nedokonalá duša má svoje zrniečko závisti, zrniečko neprajnosti. Chceme sa tak cítiť krajší, múdrejší, výnimočnejší, ako princezné a princovia sveta (aspoň toho svojho sveta). Najsilnejším pôsobiskom klebetenia sa stáva leto. Prečo? Napoviem vám: krátke sukne, šaty, šortky, „no make-up“, nevyžehlené vlasy, sandále, klobúky, šiltovky... Áno, začíname sa ukazovať, aj keď nie sme všetci vo forme, aj keď nemáme najlepšiu pleť, aj keď máme nohy plné modrín, aj keď je zbytočné upravovať si vlasy, ukazujeme sa v plnej „kráse“. Dostávame sa k ohnisku klebetenia, ktoré môže byť síce z pozície krajších, vyšportovaných ľudí s dokonalou pleťou pravdivé, avšak zraňujúce. :-(

My, ľudia s modrofialovými nohami v tvare písmena X, nie práve modelkovské typy, a tak ďalej, nechceme umrieť udusením sa vlastným potom, a tak sa predsa len ohákneme do teplého počasia tak, ako sa patrí. Neostáva nám nič iné, než počúvať „šššššš“. Nie je to vietor, ani známa pieseň, ktorá šššššš, šepotá. Hovorí sa o nás, smejú sa z nás, je nám nanič, plačeme (aspoň sa nemá čo rozmazať, keď uznávame „no make-up“). Ako sa chrániť pred ohováraním? Nepomôže nám ani ochranný faktor 50, ani faktor strachu a utiahnutia sa. Buďme sami sebou, nech nás to stojí, čo nás to stojí (aj na naše študentské nezárobkové pomery). 

 

Klebeteniu zrejme nijako nezabránime, avšak to, s čím vieme niečo urobiť, je naša reakcia. Asi by nebolo celkom fajn spomenúť si v takej situácii na slová „pomsta je sladká“, aj keď nám odplata chutí. O čo by sme boli lepší? Ako smutne vedia niektoré prípady i priateľstvá skončiť... Každopádne, máme minimálne dve možnosti riešenia:

 

1. možnosť: ignorancia. Overené, často najlepšie riešenie tohto problému. Nemusíme predsa do svojho sveta pustiť cudzí svet, ktorý sa k nám snaží dostať. Malé zamyslenie: komu ostane dar, ktorý neprijmeme? Chvíľka napätia... Darcovi. Ak neprevezmeme od pána klebetníka a pani klebetníkovej nič, zlé cítenie ostane len na jeho strane. Môžeme si tak svoj život žiť ďalej v pohode. Pravdaže, ignorovať nemôžeme všetko, najmä ak ide o vážnejšiu klebetu. Preto ponúkam aj možnosť číslo dva.

 

2. možnosť: zmierlivá konverzácia. Možno celkom postačí, ak hodíme reč s tým, kto klebetu do sveta vypustil. Pohovoríme si zoči-voči, z očí do očí. Možno nevedel, že nás to zabolí, a možno si len myslel, že čo bolí, to prebolí. Ak dôjde k situácii, že sa ani neprizná, vrátime sa k bodu číslo 1. Keďže sme ľudia, poľutujeme klamára klebetného a môžeme sa snažiť porozumieť, prečo sa tak veľmi snaží niečí život znepríjemniť. Môže sa nudiť, závidieť, snažiť sa o vyššie sebavedomie, možno si hľadá kamarátov, píše scenár filmu, je to tajný agent... Ak mi už žiaden ľudský princíp na tohto človeka nesedí, možno ide o mimozemšťana, transformera, kyborga bez citov a súcitu.

 

Rovnako, ako sa deň dá ľahko znepríjemniť, dá sa aj spríjemniť, a to veľmi jednoducho. Stačí sa zamerať na uhol pohľadu a uvedomiť si, že všetko má aj svetlú stránku. V tomto prípade máme niekoľko pozitív: je jar, ide leto, konečne si môžeme obliecť minimum vecí. Ľudia pochopia, že nie sme takí dokonalí, akí sa zdáme byť v nohaviciach. Zistia, prečo nosíme make-up a prečo si žehlíme vlasy. Možno v lete konečne nájdeme pochopenie a možno si tak nájdeme aj spriaznené duše. Nezabúdajte, že páčiť sa svojej láske musíte v celej svojej nedokonalosti, až potom vás naozaj ľúbi :-). Neostáva nám iné než tešiť sa z jari, kvetov, alergií, vreckoviek a pojašeného počasia. Kvety sú radosť stále, aj keď nás druhí ohovoria. Niekoľko slov pre klebetníkov: Nezabúdajte, že existuje zlaté pravidlo: „Správajte sa k druhým tak, ako chcete, aby sa správali oni k vám.“

 

Simona Lazorová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre