Kam na výlet alebo tipy overené na vlastnej koži

Určite so mnou budete súhlasiť, že leto je ideálnym obdobím na výletovanie. Možno ešte viac teraz v auguste (a neskôr aj v septembri), keď sa teploty nešplhajú pomaly k štyridsiatke, ale je príjemnejšie a môžeme vynaložiť fyzickú aktivitu bez toho, aby z nás potôčikmi tiekol pot. Preto sa s vami rada podelím o tipy na výlety, ktoré som otestovala na vlastnej koži a môžem vám ich vrelo odporúčať.

 

Košická ZOO

 

Návšteva ZOO rozhodne nie je len pre deti. Tá košická je pomerne blízko, či už ste z Prešova, alebo okolitých obcí, a má dobrú dostupnosť – do Košíc sa dostanete vlakom či autobusom a priamo zo stanice premáva do ZOO autobus č. 29. Vstupné do zoologickej záhrady je pre dospelých 3,50, pre študentov len 2 eurá. Ak by ste sa chceli pozrieť aj do Dinoparku, ktorý je súčasťou ZOO, musíte si priplatiť: 6,40 pre dospelých a 3,20 pre študentov. Za fotenie sa v košickej ZOO neplatí, takže si pokojne môžete urobiť kopec fotiek na pamiatku. V letných mesiacoch je ZOO otvorená od 9.00 do 19.00.

 

Ak ste ešte v košickej zoologickej záhrade neboli, možno budete prekvapení rozlohou areálu, ktorý vám dá zabrať, ak chcete vidieť všetky zvieratá. Na každom kroku sú však lavičky, bufety, toalety, preliezačky pre deti, takže si môžete oddýchnuť. Naobedovať sa dá v reštaurácii Daktari, ktorá je priamo v areáli ZOO. Novinkou je komentované kŕmenie niektorých zvierat, počas ktorého sa o nich môžete dozvedieť aj čosi nové. O 10.30 a 11.30 sa zastavte pri tučniakoch, o 11.00 a 14.00 uvidíte kŕmenie tuleňov (a podávanie plutvičiek), o 11.30 dostávajú najesť malpy hnedé (tie malé protivné opičky, ktoré v každom filme robia zle) a o 12.00 surikaty. Ak by ste ešte nemali dosť, o 10.00, 12.30 a 15.00 môžete vidieť vystúpenie sokoliarov.

 

Botanická záhrada v Košiciach

 

V Košiciach ešte ostaneme, toto mesto totiž ponúka aj inú záhradu, ktorá stojí za návštevu – botanickú. Botanická záhrada je ideálnym miestom pre milovníkov rastlín a kvetov, no aj ostatní určite ocenia krásne prostredie, miestami pripomínajúce džungľu. Zo stanice sa sem nedostanete žiadnym priamym spojom, no môžete ísť autobusom k Technickej univerzite, odtiaľ je to peši už len na skok k Mánesovej 23, kde botanická záhrada sídli. Vstupné je 3 eurá pre dospelých2 eurá pre študentov, za súkromné fotenie sa dopláca jedno euro (rozhodne sa však oplatí za fotenie doplatiť). Skleníky sú otvorené od 9.00 do 15.00, vonkajší areál do 18.00. Okrem rozmanitých rastlín ponúka Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach aj mini ZOO, kde sú najmä domáce zvieratá a vtáctvo.

 

Ak by ste mali záujem o zážitkové sprevádzanie, čas máte do konca augusta. Takáto prehliadka je určená pre skupiny (najmenej tri osoby) a je nevyhnutné sa objednať dopredu osobne alebo telefonicky, priplatíte si aj za sprievodcovskú službu. Spoznať môžete dreviny, liečivé, úžitkové aj dekoratívne rastliny, a to čuchom, hmatom a niektoré aj chuťou.

 

 

Ľubovniansky hrad a skanzen

 

Ak máte radi hrady a skanzeny, určite sa vám oplatí zájsť do Starej Ľubovne. Už z diaľky budete vidieť rozľahlý hrad, ktorý stojí za návštevu. Jeho prehliadka vám potrvá asi dve hodiny a prejsť ho môžete samostatne alebo so sprievodcom. Z 90-tich percent obnovený hrad vás ohúri ohromujúcim exteriérom aj interiérom, prehliadky sú obohatené aj o vystúpenie sokoliarov. Na hrade sa konajú počas celého roka viaceré podujatia, ktoré sú zverejnené na webovej stránke hradu.

 

Hrad môžete navštíviť v otváracích hodinách od 9.00 do 19.00, vstupné je 5 eur pre dospelých2,50 pre študentov. Súčasťou hradu je aj skanzen pod hradným kopcom (ten vám podľa informácií zaberie hodinu času). Ak ho nechcete vynechať, oplatí sa vám zvýhodnená vstupenka do hradu aj do skanzenupre dospelých za 6 eur pre študentov za 3 eurá. Za fotenie sa nepripláca.

 

Šarišský hrad

 

Ak chcete návštevu hradu spojiť s ľahšou turistikou, Šarišský hrad je pre vás ideálnym miestom. Kým k hradu dorazíte, musíte si vyšliapať cestu lesom, ktorá vedie na hradný kopec. Dostupnosť je dobrá, stačí vystúpiť na konečnej zastávke vo Veľkom Šariši alebo sa dopraviť na parkovisko pod hradom. Nezabudnite si pribaliť občerstvenie, v areáli hradu sa dá aj opekať. Hoci je Šarišský hrad zrúcanina, stále sa pracuje na jeho obnove a určite si užijete minimálne krásny výhľad na okolitú krajinu. Vstupné na hrad je 1 euro pre dospelých nad 18 rokov (teda aj pre nás), novinkou je aj sprievodcovská služba – taktiež za 1 euro.

 

Hrad môžete navštíviť v otváracích hodinách od 9.00 do 17.00, kedy sa vyberá vstupné, ale prísť môžete aj mimo týchto hodín. Na hrade sa dá aj prespať, či už v stane, alebo v zrekonštruovanej bašte, avšak len do 8. rannej hodiny.

 

Ekopark Holá Hora

 

Nech vás názov nepomýli, tento ekopark sa nachádza v Prešove – pomerne blízko centra mesta, avšak ukrytý pred jeho hlukom. V príjemných priestoroch si dobre oddýchnete na lavičkách alebo hojdačkách, obzrieť si môžete rôzne rastliny či zvieratá. V ohradách nájdete kone, ovečky, kozy, zajace či vtáctvo, v starej budove na kopci je malé aquaterárium s rybičkami, korytnačkami a (veľkým) pavúkom. Výhodou ekoparku je, že vstup je úplne zdarma. Otváracie hodiny sú rôzne, v pondelok je to od 11.00 do 20.00, od utorka do piatka od 9.00 do 20.00cez víkend od 10.00 do 20.00. Do ekoparku sa dostanete cez Kolmanovu záhradu, alebo ak odbočíte z ulice Pod Kalváriou na Botanickú. Na konci úzkej ulice vás čaká ekopark, ktorý môže byť aj zastávkou na oddych, ak si niekam chcete vyjsť na bicykli.

 

Verím, že vás tieto tipy inšpirovali k nejakému výletu. Dajte nám v komentároch vedieť, či ste niektoré spomenuté miesta už navštívili alebo poznáte iné zaujímavé miesta, o ktorých musíme vedieť. :-)

 

Sonja Tokárová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre