Pokémon Go: šialenstvo či nový druh zábavy?

Pokémon Go, nový fenomén, ktorý prinútil ľudí vybehnúť von zo svojich domovov. Aj takto sa dá opísať nová hra od spoločností Niantic a Pokemon Company. Revolučná hra spája reálne prostredie s virtuálnou realitou, a aj preto sa teší obrovskej obľube.

 

Nová hra spôsobila vo svete doslova šialenstvo. Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne videá, kde stovky ľudí (a nejde len o deti a teenagerov) naháňajú vzácneho pokémona. Spoločnosť Nintendo, ktorá vlastní akcie v Niantic a Pokemon Company, si za dva obchodné dni zvýšila trhovú hodnotu o 6,77 miliardy eur. Spoločnosť postupne sprístupňuje krajiny, kde si môžu ľudia túto hru zahrať, a teraz už hra konečne dorazila aj na Slovensko. Nespokojní sa však cítia ľudia z Japonska a celej Ázie, ktorí to dávajú výrazne najavo na sociálnych sieťach, pretože práve v Japonsku vzniklo toto anime – japonský animovaný seriál.

 

Čo je Pokémon Go?

 

Pokémon Go je hra pre smartfóny, ktorá vznikla na základe animovanej rozprávky z Japonska. V nej sa odohráva dej, kde sa hlavný hrdina chce stať najlepším trénerom pokémonov (rôzne druhy „zvieratiek“ so špeciálnymi schopnosťami). Podobne je to aj v hre Pokémon Go, kde sa pomocou smartfónu rozširuje realita a hráči tak môžu chytať, trénovať a súperiť s pokémonmi, ktorých môžu nájsť bežne na ulici. Pri hraní je potrebné pripojenie na internet a GPS signál, pretože server vás lokalizuje a vy sa pohybujete po meste spolu s virtuálnou mapou v smartfóne, ktorá kopíruje tú reálnu. Cieľom hry je chytiť všetky druhy pokémonov (tie sú lokalizované na mape, to však neznamená, že je jednoduché ich nájsť).

 

V meste pri rôznych pamiatkach a zaujímavých miestach sú tzv. pokéstopy, kde si hráči môžu vyzdvihnúť pokélopty alebo rôzne predmety, ktoré využijú pri hre. Najviac ich je v centre miest, kde sa aj výraznejšie nachádzajú pokémoni. Chytaním pokémonov a ich následným vylepšovaním získavate skúsenosti, ktoré vás dostávajú do ďalších levelov. Ak dosiahnete level 5, môžete si vybrať tím a môžete vstupovať do telocviční, ktoré dokážete obsadiť, ak vyhráte súboj s iným pokémonom.

 

Prvé dojmy

 

Po nainštalovaní hry sa vám objavia traja základní (tí, s ktorými začnete hru) pokémoni, z ktorých si môžete vybrať jedného a chytiť ho (TIP: ak však budete kráčať ďalej, tak sa vám postupne budú pokémoni nanovo zobrazovať a na 4. – 5. raz by sa vám mal zobraziť aj legendárny Pikachu). Pri nájdení pokémona sa vám prepne aplikácia na fotoaparát a vy môžete vidieť pokémona priamo na ulici alebo možno aj na vašej posteli. Pomocou pokélopty ho môžete chytiť, ak ho správne trafíte (TIP: krúžte s loptou a hodíte točenú loptu, ktorej sa pokémon ťažšie vyhne; TIP 2: hádžte vtedy, keď je okolo pokémona zelený krúžok najmenší). Navštevujte pokéstopy, ktoré vás okrem pokélôpt a iných vecí do inventára privedú k zaujímavým miestam, pamiatkam a podobne. Ja som objavil v Prešove rôzne pamätné tabule, o ktorých som predtým nevedel. Bojujte v telocvičniach a dokážte, že ste najlepší vo svojom okolí. Jedna telocvičňa sa nachádza napríklad na mieste Konkatedrály sv. Mikuláša. Zbierajte aj vajíčka, ktoré môžete dať do inkubátora. Každé vajíčko sa vyliahne po rôznych (2, 5, 10 km – viac potrebných kilometrov znamená možnosť vyliahnutia lepšieho pokémona) prejdených vzdialenostiach (TIP: prejdenú vzdialenosť neoklamete pri rýchlejšej jazde, napr. autom; ak si chcete uľahčiť prejdené kilometre, skúste jazdu na bicykli).

 

S priateľkou som chodil po meste a chytal pokémonov, avšak hra mi viackrát nefungovala správne. Servery boli často vypadnuté a nedalo sa do hry prihlásiť. Taktiež sa môže stať, že na mape nemôžete nájsť žiadneho pokémona, vtedy skúste hru reštartovať. Ak však hra funguje optimálne, je zábavné sa naháňať po meste a chytať virtuálne „zvieratká“. Ešte zábavnejšie je však sledovať ľudí, ako krúžia po parku, sledujú svoj smartfón, narážajú do stromov a občas skáču a vytešujú sa, že chytili nového pokémona.

Podľa môjho názoru je to dobrá hra, ak sa chcete len tak niekde prejsť a pritom sa aj zabaviť. Je to podobné ako hra Geocaching, avšak o čosi interaktívnejšia a ponúka viac možností. Mnohí obhajujú túto hru práve preto, že dokáže vytiahnuť deti von na ulicu. Pretože práve novej generácii sa vyčíta, že sedia len doma za počítačom. Táto hra podľa mňa odštartovala novú éru foriem hier, ktoré budú čim ďalej, tým viac rozširovať realitu, ktorá dokáže vtiahnuť hráčov do hry. Pri Pokémon Go si však treba dávať pozor a sledovať aj realitu okolo seba, pretože hra vás dokáže pohltiť natoľko, že si nevšimnete prechádzajúce auto alebo inú reálnu prekážku, do ktorej môžete naraziť.

Tak nech vás hra nepohltí príliš a prajem veľa šťastia pri love pokémonov.

 

„Catch 'em all!“

 

Michal Ivan

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre