Práca s drevom ju baví!

Na predvianočnom minibazári MADE BY STUDENT, kde sa prezentovali študenti so svojimi výrobkami, sa zúčastnila aj študentka mediálnych štúdií Monika Dzuríková. Tá sa okrem štrikovania, skladačiek z papiera a pečenia venuje aj drevorezbe. Čo ju priviedlo k nezvyčajnému koníčku vám prezradí v článku.

 

Ako dlho sa venuješ práci s drevom?

Práci s drevom sa venujem od útleho detstva. Otec je vyučený sústružník, no pracuje viac ako stolár. A keďže máme doma obrovskú dielňu, tak tá mi dokonale nahradila škôlku a vyrábala som si tam množstvo neidentifikovateľných hračiek.

 

Ako vznikla prvotná myšlienka vytvárať takéto výrobky?

Začiatky by som nazvala nútenou prácou. Je nás 7 súrodencov, a tak si nás ocko (bez ohľadu na nezáujem) brával do dielne, aby uľahčil mamke výchovu a umožnil jej starostlivosť o domov. No ak časom zistíte, že už to nie je len lepenie odpadu a zostrojovanie divných zvieratiek, ale že ocko vám dá vysústružiť napríklad nohu stola, tak si uvedomíte, že už nie ste amatér. Čosi ovládate, máte poznanie, schopnosti, talenty, ktoré by sme nemali zahodiť, ale rozvíjať ďalej.

 

Odkiaľ si zháňaš veci na tvorbu svojich výrobkov?

Handmade produkty väčšinou vznikajú v spomínanej dielni a materiál s múdrymi radami mi poskytuje môj manažér – ocko. 

 

Vytvorila si už niečo zložité?

Zložité? Je to subjektívne. To, čo mňa stálo množstvo síl a času, by sa inému mohlo zdať jednoduché a ľahké. Pre mňa je najzložitejší nápad, ale aj rekonštrukcia starých cimbalov je dosť náročná.

 

Ako si sa dostala k ručnej výrobe?

Prečo práve drevo som už spomenula. K ostatným handmade výrobkom (štrikovanie, origami, čokoládové kytice, pečenie tort) som sa dostala vďaka talentovaným súrodencom a úžasnej mamke. Sme radi, ak sa nám s Božou pomocou podarí vyrobiť niečo nové, čím môžeme potešiť známych, priateľov, ale aj zákazníkov.                                 

 

Patrícia Gnipová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre