Skratky, ktoré musíte spoznať, aby ste si uľahčili prácu

Určite každý z vás pozná najznámejšie klávesové skratky ctrl + c (kopírovať), ctrl + v (vložiť) a poprípade aj ctrl + x (vystrihnúť), no vedeli ste, že je ich omnoho viac? V tomto článku vám Unipo Press prináša výber najpoužívanejších a najľahšie zapamätateľných klávesových skratiek. Ak si chcete zlepšiť svoje schopnosti lenivca a posunúť ho na vyšší level, tak si zapamätajte tieto skratky a vyhnete sa zbytočnému a namáhavému klikaniu. ;-)

 

Ctr + A – označiť všetko

Po skratkách kopírovanie, vystrihnutie a vloženie je ďalšia obľúbená klávesová skratka Ctrl + A. Zapamätáte si ju veľmi jednoducho: A ako ALL – všetko. Označí vám celý výber, či už pracujete v textovom dokumente, či na webovej stránke, kde vám označí táto skratka celý text, alebo sa dá využiť aj v priečinku, kde vám označí všetky súbory, ktoré sa tam nachádzajú.

 

Držať SHIFT – hromadné označenie súborov

Ak chcete označiť viacero súborov, stačí, ak stlačíte a budete držať SHIFT, kliknete na prvý súbor a potom na posledný súbor, ktorý chcete vybrať. Označí vám tak všetky súbory v rade. Funguje to nielen v priečinku so súbormi, ale aj pri označovaní textu, napríklad vo worde.

 

Držať CTRL – pokročilé označovanie súborov

V prípade, že si napríklad chcete vybrať z priečinka len 2., 3. alebo 28. fotku, predchádzajúca klávesová skratka vám to neuľahčí. Pri tomto probléme pomôže, ak pridržíte CTRL a postupne klikáte na súbory, ktoré chcete označiť. Samozrejme, môžete využiť aj kombináciu držania SHIFT a potom si následne k výberu doplníte aj ďalšie súbory, fotografie a podobne. Samozrejme to funguje aj opačne, keď chcete z výberu „odoznačiť“ jeden alebo viacero súborov.

 

SHIFT + Delete  – okamžité vymazanie, bez presunu do koša

Táto skratka vám vymaže označený súbor, no treba ju využívať opatrne, pretože súbor sa automaticky vymaže a neobjaví sa v koši, takže ho už nebudete môcť obnoviť.

 

ALT + TAB – rýchle prepínanie medzi programami

Pomocou tejto skratky dokážete prepínať medzi programami, ktoré máte spustené. Stačí, ak držíte ALT a stláčaním TAB si prepínate medzi internetovým prehliadačom, spusteným Word dokumentom alebo ďalšími programami, ktoré máte spustené na spodnej lište.

 

CTRL + Z/CTRL + Y – krok späť/krok dopredu

Vďaka týmto skratkám sa dokážete v rôznych programoch vrátiť o krok dopredu alebo dozadu. Funguje to napríklad aj vo Worde. Ak vymažete istú časť textu a potom si to rozmyslíte, tak určite využite skratku CTRL + Z, v programe sa tak posuniete o krok dozadu a vráti sa vám vymazaný alebo pozmenený text. Samozrejme, táto skratka pracuje na niekoľkých úrovniach a dokážete sa posúvať medzi viacerými krokmi.

 

Internet

 

CTRL + rolovanie – zoom

Ak na TouchPade nemáte funkciu a skratku na priblíženie, tak vám pomôže táto klávesová skratka. Pridržaním CTRL a rolovaním do jednej alebo druhej strany si zväčšujete a zmenšujete priblíženie stránky.

 

CTRL + T – nová karta

Vďaka tejto skratke si vytvoríte novú kartu na prehliadači v rámci jedného okna.

 

CTRL + F – vyhľadávanie na stránke

Pomocou tejto kombinácie viete na stránke vyhľadávať slová. Otvorí sa vám okno, kam zadáte slovo, ktoré chcete vyhľadať. Funguje nielen na webovom prehliadači, ale aj vo Word dokumente. Veľmi to pomáha, ak vyhľadávate pomocou Google a dostanete sa na stránku, kde je veľmi veľa textu. Vďaka tejto skratke si viete hľadaný výraz nájsť v priebehu niekoľkých sekúnd a nemusíte tak prezerať celý text.

 

CTRL + kliknite na odkaz –  otváranie odkazov na pozadí

Poznáte to, ste na stránke svojho obľúbeného časopisu Unipo Press :-) a zaujme vás viacero článkov. Pomocou tejto skratky dokážete otvoriť odkaz na novej karte bez toho, aby ste museli opustiť pôvodne prezeranú stránku. Ak používate myš, túto skratku môžete nahradiť aj stlačením rolovacieho kolieska.

 

CTRL + SHIFT + T –  otvorí nechtiac zatvorené stránky

Jedna z najpraktickejších skratiek vo webovom prehliadači. Ak sa aj vám stáva, že si omylom zavriete nejakú kartu, táto skratka vás ušetrí od vytrhania si vlasov alebo od opätovného googlenia. Mne sa podarilo vyskúšať to a otvoril som až 25 naposledy zatvorených okien.

 

F5 – obnovenie stránky

Ak sa vám stránka načítava pomaly alebo sa nenačíta úplne celá, skúste ju pomocou tejto skratky obnoviť.

 

A na záver niekoľko užitočných skratiek pre Word

 

CTRL + B – hrubé písmo

Takto dokážete zadávať znaky hrubým písmom. Funguje to aj pri označenom texte bez toho, aby ste sa museli preklikávať. Podobne je to aj pri ďalších skratkách. A ľahko si ho zapamätáte CTRL + B – Bold.

 

CTRL + I –  kurzíva

I ako Italic, vďaka tomu už sa nebudete musieť preklikávať.

 

CTRL + U – podčiarknutie písma

U ako Underline, píšte podčiarknutým písmom.

 

CTRL + P  – tlačiť

Nestíhate na hodinu a treba vám ešte vytlačiť prácu. Vďaka tejto skratke ušetríte pár sekúnd pri tlačení a stihnete tak možno odovzdať prácu načas. :-) Funguje aj pri webovom prehliadači.

 

CTRL + S  – uložiť

Ak ste už písali nejakú dlhšiu prácu a spadol vám dokument bez uloženia, asi ste sa napísali na svoj vlastný „hate list“ a vytrhali si (zas) všetky vlasy. Pomocou skratky si dokážete priebežne ukladať dokument, a tak sa poistíte pred nadbytočnou robotou a ušetríte si veľa nervov. Ak vám môžem ešte poradiť, túto skratku nebudete musieť využívať, ak si nastavíte vo Worde automatické ukladanie. Nastavíte to takto: Súbor – Možnosti – Uložiť, zaškrtnete automatické ukladanie a nastavíte si aj minutáž, ako často sa má súbor ukladať. Opatrnosti nikdy nie je dosť, a preto pri písaní bakalárky/diplomovky/dizertačky, ale aj iných prác odporúčam zvoliť si ukladanie po každej minúte. :-)

 

Michal Ivan 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre