Svoju záľubu našiel v drevených výrobkoch

Dávid Uličný je 24-ročný študent výrobných technológií na Technickej univerzite v Košiciach a jeho najväčšou záľubou je výroba rôznorodých výrobkov z dreva. Už 5 rokov tvorí pod značkou Drewomil, ktorú môžete nájsť na webovom portáli Sashe.sk. Svoju tvorbu predstavil ako hosť aj na predvianočnom bazári MADE BY STUDENT, ktorý sa konal 2. decembra na našej univerzite.

 

Prečo ťa zaujalo práve drevo a ako si sa k výrobe dostal?

K drevu som sa dostal vďaka môjmu dedovi, ktorý mal doma drevospracujúce stroje. Naučil ma všetko, čo sa tohto materiálu týka a ako s ním pracovať tak, aby z neho vznikali kvalitné výrobky vyrábané zo srdca. Ja sám s drevom pracujem približne od pätnástich rokov. Začalo to maličkosťami a postupne som si všimol, že sa to ľuďom páči, lebo je to originálne. Postupne sa moja tvorba začala rozrastať, urobil som si stránku a teraz sa s drevom už len hrám.

 

Čo všetko z dreva vyrábaš?

Väčšinou vyrábam dekoratívne veci, vázy, misy, kvetináče, šperkovnice alebo hračky. Robím aj praktické výrobky, napríklad nočné lampy či stolíky. Nájdete u mňa však aj stojan na tablet či puzdro na mobil. Veľa vecí sa tiež točí okolo svadieb, či už sú to svadobné krížiky, darčeky pre svadobčanov a podobne.

 

V čom je tvoja tvorba špecifická?

V dielni používam 3D tlačiareň, ktorá funguje na princípe vrstvenia materiálov. To som podrobnejšie vysvetlil aj na bazári MADE BY STUDENT. Pracujem však aj s laserom, ktorým dokážem do dreva vygravírovať rôzne texty, monogramy či poďakovania. A napríklad, spomínané drevené hračky, ktoré vyrábam, sú napúšťané včelím voskom, čiže sú z čisto prírodného materiálu, najvhodnejšieho pre deti.

Čo ťa pri výrobe inšpiruje?

Výrobky si vymýšľam väčšinou sám, napríklad, keď potrebujem hrebeň, vyrobím si hrebeň (smiech). No inšpirujem sa aj tvorbou iných, niečo potom vylepším, niečo dotvorím. Je to o kreatívnom prístupe k práci.

 

Lenka Novotná

 

 

 

                                                                                                                  

 

 

 

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre