TIPY & TRIKY Ako bojovať proti prokrastinácii

Zrejme každý z nás už počul slovo prokrastinácia, a ak nie, tak túto činnosť aspoň nevedome vykonával. Ak si jedným z tých, kto sa do povinností pustí hneď a bez problémov ich načas stihne, tak klobúk dole. Všetkým ostatným je určený tento článok. A čo teda prokrastinácia je? Chorobné odkladanie povinností na neskôr, zamestnávanie sa činnosťami ako surfovanie po internete, kontrolovanie sociálnych sietí, dobrovoľné upratovanie a podobne, len aby sme sa vyhli menej príjemným činnostiam, ako je učenie, písanie seminárky či obyčajné odpísanie na dôležitý mail. Čím viac povinnosti odkladáme a zbytočne márnime čas, tým previnilejšie sa potom cítime, sme v strese a to napokon môže viesť k ďalšej prokrastinácii. Ako sa tomu všetkému vyhnúť?

 

1. Organizácia

Základom všetkého je zorganizovať si študentské (ale aj iné) povinnosti tak, aby sme v nich mali prehľad. Pomôcť nám v tom môže veľký plánovací kalendár, diár či obyčajný zošit alebo zápisník. Je na tebe, ktorá forma ti vyhovuje najviac, no hlavne si všetky termíny a deadliny zaznač – najlepšie farebne a viditeľne. Skvelý spôsob je tiež rozpísať si povinnosti na každý deň či týždeň do zoznamu. Uvidíš, akú radosť budeš mať, keď si budeš povinnosti postupne odškrtávať!

 

2. Dostatok času

Odkladaniu povinností a zbytočnému stresu sa najúčinnejšie môžeme vyhnúť tým, že začneme včas. Čím skôr sa do úloh pustíme, tým lepšie. Máme dostatok času pripraviť si dobrý materiál na učenie, zložitejším prácam sa môžeme venovať hlbšie a s väčším nadhľadom. Ak sa v práci zasekneme, nemusíme si robiť veľké starosti, lebo ešte stále máme dosť času nechať si všetko prejsť hlavou.

3. Rozloženie úloh

Ak splníme druhý bod a s úlohami začneme skôr, môžeme si ich rozdeliť podľa toho, ako nám to najviac vyhovuje. Niekomu sa lepšie darí, ak začne menšími prácami a tie zložité si nechá na koniec, niekoho zase motivuje, keď má to najťažšie ako prvé za sebou a vie, že ho už nečaká nič namáhavé. Taktiež sa vieme lepšie sústrediť, keď striedame činnosti. Bude sa ti lepšie učiť, keď nachvíľu zatvoríš knižku s teóriou a prestriedaš ju s prácou na praktickom projekte. Hlava si oddýchne a načerpá sily na ďalšie učenie.

 

4.  Príjemné prostredie

Pri učení, tvorení či pri akýchkoľvek iných aktivitách sa nám bude omnoho lepšie pracovať, ak sa budeme nachádzať v príjemnom prostredí. Na pracovnom stole by mali ležať len tie knihy či zošity, ktoré momentálne potrebuješ. Zbav sa všetkého nepotrebného neporiadku, rozhádzaných ceruziek či papierikov. Pri učení nech ťa nerozptyľuje mobil ani počítač či notebook. Ak už musíš pracovať na počítači, nech ti ani nenapadne zapínať Facebook, YouTube a podobné stránky, ktoré ťa veľmi ľahko stiahnu do prúdu prokrastinácie. Miestnosť, kde sa nachádzaš, si vyvetraj, zapáľ si sviečky, priprav si zdravý a chutný olovrant, skrátka, urob všetko pre to, aby sa ti aj tá najmenej príjemná aktivita trochu spríjemnila.

 

5. Prestávky

Pri povinnostiach si rob prestávky, tie predsa potrebuje každý. Dbaj ale na to, aby prestávky neboli dlhšie ako práca a aby si neoddychoval pri činnostiach, ktoré ťa úplne vytrhnú z reality a pri ktorých zabudneš na čas. Ideálne je trochu si zašportovať, robiť niečo kreatívne alebo sa len porozprávať s blízkou osobou. Televíziu a počítačové hry si radšej nechaj na neskôr, keď budeš mať všetky povinnosti na konkrétny deň splnené. Dobrá správa na záver – čím skôr budeš mať povinnosti za sebou, tým skôr si môžeš poriadne oddýchnuť a venovať sa činnostiam, na ktoré sa tak tešíš!

 

Sonja Tokárová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre