TO JE ŽIVOT, NAPÍSALA #4: Zoznamom proti zlým dňom

Aj na vás, rovnako ako na mňa, „lezie“ jarná únava a nepomáhajú už ani tri šálky kávy denne? Tiež mávate občas ten pocit, že iba tak prežívate a nič zaujímavé sa okolo vás nedeje? Myslíte, že vás už len ťažko dokáže niečo rozveseliť? „To je život, napísala“ je rubrika, v ktorej vám tentoraz prezradím, čo pomáha mne prekonať „depku“ miernej, ba až stredne silnej intenzity a ako sa možno čo najelegantnejšie popasovať so zlým dňom.

Môžete začať napríklad tým, že sa pohodlne usadíte, zoberiete do ruky pero a papier (notebook sa neodporúča, zbytočne by vás rozptyľoval) a zapíšete si prvých desať vecí, ktoré vám napadnú pri slove radosť. Porozmýšľajte, čo by ste chceli vidieť, počuť, aké miesto by ste radi navštívili, no doteraz ste tak ešte neurobili. Výsledkom tohto procesu bude zoznam, z ktorého si môžete vytvoriť hodnotný program na niekoľko dní a tieto aktivity z neho pomaly (či menej pomaly) škrtať. Nedávno som si to odskúšala na vlastnej koži, keď som ležala na posteli ako bez duše, obkľúčená vankúšikmi a kamarátmi z plyšu.

Tu je mojich „top ten“, pri ktorých zodvihnem najprv ľavý kútik úst, potom pravý a v okamihu tak vznikne niečo skutočne nádherné. :-)

 

1. Bicykel s mäkkým i po b a s tvrdšími kolesami

Oteplilo sa, slnko svieti, no voda ešte stále neláka? Osobne sa vtedy veľmi rada pozerám na svet zo sedadla svojho „bieleho tátoša“ a nechávam si len tak prečesávať vlasy príjemným jarným vetríkom. Pohodové tempo a čerstvý vzduch pôsobia priaznivo na myseľ a zdravie človeka.

 

2. S kávou donekonečna a ešte ďalej

Ak už prídem domov zo školy či z práce unavená a bicyklovať sa mi práve nechce, siahnem po obľúbenej šálke a už aj zalievam tie drobné zrnká radosti. Popíjanie kávy ešte zvyčajne doplním o pozeranie Nákupných maniačok s vyloženými nohami a relax je tým pre mňa zaručený. Oddych pred televízorom je pre ľudí čoraz častejším únikom z reality.

 

3. Duševná rovnováha s tlstou pandou

Skvelou možnosťou, ako sa odreagovať a prísť na iné myšlienky, je pre mňa, okrem televízie, v poslednej dobe aj kino. Široká škála filmov dnes ponúka pestrý výber titulov. Ja som len za minulý týždeň videla Experiment, súboj Batman vs. Superman, no najviac ma pobavil v poradí už tretí príbeh o Kung Fu Pande, ktorá musela spoznať silu svojho čchi. Milé, vtipné a nenáročné spracovanie putovania večne hladného bojovníka Po, môžem na spríjemnenie chvíľ naozaj odporučiť.

 

4. Hrať sa treba v každom veku

Podobne ako sa dnešné rozprávky tvoria aj pre dospelých, ani spoločenská hra už nie je len výsadou detí. Tzv. párty hry dokážu spojiť skupinu kamarátov a dotvoriť príjemnú atmosféru. Activity, Párty Alias,Tik Tak Bum či Dobble mi v spoločnosti dobrých priateľov dokážu vždy vyčariť úsmev, a to bez ohľadu na to, či vonku prší alebo padajú krúpy.

 

5. Grill and chill

Upozornenie: Túto možnosť nebudeme praktizovať, keď padajú už spomínané krúpy. Posedenie v prírode, pivko a grilovačka fajnového mäska. Komu by toto nespravilo dobrú náladu? No dobre, tak abstinujúci vegetarián by moju myšlienku asi nepodporil. Či už budete grilovať klobásky, opekať baklažán, alebo len tak vysedávať pri ohníčku, dôležitý je tu ten božský pokoj. Hodiť aspoň na chvíľu za hlavu každodenné starosti mesta vždy pomôže.

 

6. „Vyvenčiť“ svoju polovičku

Ak práve nemám možnosť ísť niekam na chatu do prírody, je tu aj ďalšia alternatíva, ako sfúknuť pochmúrnu náladu zo stola. Skúste svoju polovičku (prípadne niektorého z kamarátov) poprosiť, nech vás vezme niekam von. Prechádzkou parkom, mestom, a hoc aj po nákupnom centre, si ľahko „vyvetrám“ hlavu a zároveň aj svojho partnera. Každý spoločne strávený čas s milovanou osobou sa predsa počíta.

 

7. Vysoké topánky sú smrť

Kto sa rozhodne ísť na prechádzku, mal by si na zoznam pripísať aj bod číslo sedem. Pocit blaženosti môže vyvolať (a u mňa aj vyvoláva) celkom obyčajný fakt, že keď vonku prší a treba pobehnúť na autobus či vlak, ja mám obuté tenisky. Nehrozí vám teda žiaden výron (ako napríklad mne v niekdajšom vydaní „To je život, napísala #2: S topánkou v ruke a nohami na pleciach“). Aká jednoduchá môže byť radosť takej ženy. :-)

 

8. Móda plná prekvapení

Opäť tu spomeniem niekým zatracované, a mnou tak milované sekáče, o ktorých sa dočítate viac v tretej časti mojej rubriky. Jednoducho nedám dopustiť na prehrabovanie sa jedinečnými kúskami oblečenia doslova za pár centov. Ak k tomu ešte pridáte následné zistenie, koľko desiatok eur ste takto ušetrili, záplava endorfínov, hormónov šťastia, je na svete. Nakupovanie zároveň mnohé ženy upokojuje a mužom tak dáva možnosť mať chvíľu len pre seba.

 

9. Slíže, ale bez maku

Hudba vraj dokáže liečiť, a preto je dôležitou súčasťou nášho života. Sama sa však nepovažujem za odborníčku v tejto oblasti, no isté piesne ma dokážu vždy rozveseliť. Rada počúvam Horkýže Slíže a ich uletené texty plné vtipných momentov. Práve napríklad „fičím“ na ich skladbe Nazdar, pri ktorej sa určite oplatí vidieť aj klip. Nech už máte radi ktorúkoľvek kapelu či interpreta, pustite si hudbu a relaxujte.

 

10. Lekár bez zbytočných poplatkov

Kašlať na vrásky. Ako sa hovorí, nielen hudba, ale aj smiech je lekár. A ten najlepší. O to viac to platí vo chvíľach, keď sa začínate ponárať do stavu depresie. Lacný a rýchly liek proti bolesti rôzneho druhu je váš úsmev. Urobíte ním deň krajší pre seba aj svoje okolie. Mňa, okrem vtipných spomienok s najlepšou kamoškou, vedia napríklad pobaviť aj kadejaké mémy či videá na facebooku.

 

Každý z nás má svoj zoznam a svoju vlastnú „top desiatku“. Niektorým možno napadne hneď aj sto dôvodov, prečo byť šťastný. Rodina, priatelia, domáci miláčikovia, dobré jedlo či obľúbený film. Tieto veci sú všade okolo nás, len si ich musíme viac všímať a „depka“ bude razom zažehnaná.

P.S.: Mne teraz napríklad urobí radosť aj to, že ste si tento článok prečítali, možno sa trocha zasmiali, možno si z neho niečo vzali alebo vám aspoň nijako zásadne neuškodil.

 

Romana Valenčáková

 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre