Turistická nádielka zo Zádiela

Čudovali by ste sa, čo dokáže narobiť jeden potôčik. Kedysi, nie až tak dávno, v čase, keď už neboli starí bohovia zlí a malicherní, vznikla erozívnou činnosťou chotárneho potoka, nazývaného aj Blatnica, nádhera dnes známa ako Zádielska dolina, nachádzajúca sa vo východnej časti Národného parku Slovenský kras.

 

Ak máte chuť len tak sa poprechádzať prírodou bez väčšieho zaťaženia, určite by ste mali navštíviť miesto na juhovýchode Slovenska neďaleko Košíc, spomínanú Zádielsku dolinu. Vaše kroky môžu začínať buď z dedinky, podľa ktorej je pomenovaná aj samotná dolina, teda z obce Zádiel, alebo z obce Bôrka. Naše východisko bola dedinka Zádiel, na konci ktorej sa nachádza parkovisko s bufetom na občerstvenie. Našou farbou je zelená, pretože to je farba turistickej značky, ktorá nás bude sprevádzať celou cestou. Keďže trasa je aj náučným chodníkom, dozviete sa veľa zaujímavostí, ktoré vám ponúknu príslušné tabule (je ich celkovo osem), napríklad o samotnej Zádielskej doline, jej rastlinstve, živočíšstve či hospodárskom využití.

 

Zádielska tiesňava vás nezaujme len svojimi majestátnymi skalami, ale aj samotnou faunou a flórou. Ak zbožňujete motýle, toto miesto je stvorené presne pre vás, pretože tento pestrofarebný hmyz bude okolo vás krúžiť v hojnom počte, dokonca tu žije aj najväčší motýľ v Európe, a to okáň hruškový. Samozrejme, pri ich fotografovaní budete potrebovať značnú dávku trpezlivosti, ktorá však nám chýbala.

 

Trasu dlhú približne 6 km s prevýšením 350 m zvládnete prejsť v priebehu troch až štyroch hodín. Náučný chodník vás však neprevedie len roklinou v doline, ale dostanete sa aj na samotný vrchol planiny, kde vás bude čakať panoramatický výhľad, pri pohľade na ktorý určite strávite nejakú tú minútku, možno aj na občerstvenie.

 

Táto trasa má okružný charakter, takže sa nebude vracať späť tou istou cestou, ale od výhľadu pokračujete ďalej po značke, ktorá vás privedie opäť na parkovisko, kde ste začali. Oprášte svoje staré topánky, pribaľte nejakú tú sladkú odmenu na doplnenie vypálených kalórií a pustite sa do spoznávania nových, možno ešte nepoznaných krás našej krajiny z oblasti Zádielskej doliny.

 

Monika Poníková

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre