Vyrobte si jednoduché vianočné ozdoby v prírodnom štýle

Vianoce sú obdobím žiarivých svetielok a ligotavých ozdôb, no nie každý uprednostňuje prezdobené dekorácie hýriace farbami. Ak máte v obľube skôr prírodné materiály a tradičné vianočné ozdoby, ako napríklad slamené hviezdy, sušené ovocie, šišky či oriešky, práve pre vás je určený tento jednoduchý návod. Ukážem vám, ako si môžete vyrobiť vlastné vianočné ozdoby z orechových škrupín. Nebude vás to stáť veľa peňazí a ešte sa pri tom zabavíte.

Na začiatok si treba pripraviť škrupiny z vlašských orechov, potrebujeme presné polovice. Tie dostaneme, ak do škárky medzi orechovými škrupinami priložíme nôž a buchneme po ňom kladivom, lopárikom či iným ťažkým kuchynským nástrojom. Polovice by sa mali pekne oddeliť a zostáva už len vydlabať orechy. Tie môžeme použiť napríklad na vianočné cukrovinky. Nožom môžeme vyškriabať nepekné časti, ktoré vytŕčajú z vnútra orechovej škrupinky. Pripravené škrupinky nakoniec očistíme pod tečúcou vodou, osušíme kuchynskou utierkou a necháme dobre vyschnúť, pokojne aj na radiátore. Keď máme pripravenú hlavnú časť materiálu na tvorenie – orechové škrupinky –, môžeme si pripraviť ostatný materiál a pomôcky, ktoré budeme potrebovať.

 

Na vytvorenie orieškových vianočných ozdôb budeme potrebovať:

- orechové škrupinky,

- látku (stačí aj jedna, no ja som zvolila dva druhy látky, ktoré budú spolu ladiť),

- duté vlákno (ak ho nemáte ako zohnať alebo sa vám neoplatí ho kupovať, poslúži aj vata či odrezky starých látok),

- hrubšiu niť na zavesenie,

- tenšiu niť na šitie,

- ihlu,

- nožnice,

- pištoľové lepidlo,

- pohár na obkreslenie kruhu.

 

Najskôr nastriháme z hrubšej nite alebo motúzika rovnaké kúsky dlhé približne 20 cm. Potrebujeme ich toľko, koľko škrupiniek sme pripravili. V mojom prípade to bolo dvadsať kusov. Konce nite zviažeme na pevný uzlík.

 

Na stôl rozprestrieme látku a mäkkou ceruzkou alebo fixkou na ňu obkreslíme kruhy. Použijeme menší pohár (ten môj mal priemer 6,5 cm), ktorým dosiahneme rovnako veľké kúsky. Opäť potrebujeme toľko kruhov, koľko máme škrupiniek.

 

Kolieska látky vystrihneme a zošijeme ich po obvode tenšou niťou. Používame široký steh, ktorý sa bude dať ľahko stiahnuť. Keď máme prešitý celý obvod kruhu, zatiahneme za obe konce nite tak, aby mala látka tvar misky.

 

Pripravenú látku naplníme kúskom dutého vlákna alebo inej výplne a až potom zatiahneme za nite úplne a pevne zviažeme konce. Takýmto spôsobom pripravíme všetky náplne škrupiniek. Ak chcete jednofarebnú látku ozvláštniť, veľmi efektné môžu byť vzory nakreslené zlatou fixkou na textil alebo vyšité farebnými niťami.

 

Keď máme pripravené všetko potrebné na naplnenie orieškov, zapneme pištoľové lepidlo a necháme ho nahriať. Ak nemáte podobné lepidlo doma a nemá vám ho kto požičať, použite obyčajné lepidlo, uistite sa však, že je dostatočne silné.

Ak je lepidlo nahriate, začneme s priliepaním šnúrok na zavesenie. Jednoducho nanesieme kvapku roztaveného lepidla do menej špicatej časti orieška a rýchlo pritlačíme zauzlenú šnúrku. Takto si pripravíme všetky oriešky.

 

Posledným krokom je prilepenie látkových vankúšikov. Lepidlo nanesieme priamo na zadnú stranu vankúšika, trochu ho stisneme, aby sa ľahko dostal do škrupinky a silno zatisneme na dno, aby sa poriadne prilepil. Dobré je si najskôr skontrolovať cvične, či sa vankúšiky pekne vojdú do škrupinky. Naplnená látka je však dostatočne mäkká, a tak by nemal byť problém dostať vankúšiky do škrupiniek, ani keby ste zvolili o čosi väčšie kruhy. Dajte si však pozor, aby neboli príliš malé. Vtedy by vôbec nevynikli a v škrupinke by sa strácali.

 

Keď sme prilepili všetky vankúšiky do škrupiniek, naša práca je v podstate hotová. Hotové ozdoby sa dajú ešte doplniť mašličkami, ktoré môžeme prišiť alebo prilepiť na hornú časť škrupinky, kde sa začína šnúrka na zavesenie.

Takéto prírodné ozdôbky nepochybne zútulnia príbytok. Ak máte vianočný stromček v inom štýle, vôbec to nevadí. Stačí zavesiť konár z ihličia, ktorý nie je ťažké zohnať. Ten jednak prevonia izbu, jednak pripravené prírodné ozdoby môžete aranžovať priamo naň.

 

Sonja Tokárová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre