Ženy z rodu Kahlo

Niekdajšie ráno bolo chladné, vedela som však, že na obed ma spáli taká horúčava, že oľutujem svoju nechuť nosiť sukne. Keď som si všímala okoloidúce či vedľa sediace slečny, zistila som, že takmer každá sukňu má, ba čo viac, sukňu pripomínajúcu opasok alebo šaty s dĺžkou trička. Hm, takže ukázať nohy = ženská krása? Áno, často si svojím zovňajškom pripadám ako chlapec a túto nepríjemnú myšlienku podporí ešte niekoľko štítkov na mojom oblečení s nápisom „for men“, „men´s wear“ a podobne.

 

Občas mi napadne opýtať sa, prečo je oblečenie takto genderovo vymedzené a hneď po mojom nákupe v pánskej sekcii pôsobím ako mužatka. Čo to hovorím, hneď nie, až keď sa vedľa mňa postaví slečna v minisukni s výstrihom, vyzerajúca riadne žensky! Avšak, ak zbadám chlapca v tzv. „legínových nohaviciach“, vymedzenie oblečenia na dve skupiny mi odrazu príde celkom pochuti. Zaujatá momentálnou situáciou si veľmi nespomínam na priekopníčku ženskej inakosti, napadá mi len Robin zo seriálu How I Met Your Mother. Môj klasický deň teda pokračuje a ja okolo obeda naozaj ľutujem, že mám na sebe čierne nohavice. Slnko ma značne unavuje, chce sa mi spať, káva už nezaberá. Jedinou útechou mi je predstava mojej postele v izbe, v ktorej môžem nosiť, čo chcem, bez ohľadu na to, čo nosia ostatné slečny. Najviac ma desí, že mám doma lístky na muzikál Frida, na ktorý sa mi vonkoncom nechce. Nie, mne to stále nedošlo.

 

Frida. Frida Kahlo. Ľudia, ten muzikál musíte vidieť a počuť, pretože takéto herecké výkony a spevy sa nevidia a nepočujú často (áno, myslím to celkom subjektívne). Týmito troma vetami začínam aj končím svoju recenziu na skvostné predstavenie. Dej vám približovať nebudem, ten  zhrnul celý krátky život svetoznámej maliarky. Život šťastný v nešťastí. Frida bola umelkyňa a expertka, nielen na farby a obrazy. Jej tajomstvo spočívalo vo vlastnom svete, v ktorom nezáležalo na tom, čo si kto myslí. Všetci máme iné názory, myšlienky a vkus a tým sme krásni. Nechať sa ovplyvňovať cudzím je chyba väčšia než gramatická. Možno tiež „milujete“ vyjadrenie samého seba kopírovaním niekoho iného. Frida, napriek okolitej ženskosti, dokázala byť obdivovaná aj vo svojich nohaviciach, zopnutých vlasoch, opásaná najškaredším korzetom a ozdobená šperkami, ktoré sa k sebe maximálne nehodili, skôr pripomínali vianočný stromček.

 

Fride bolo jedno, či sa postará o svoje obočie, tobôž o svoje nohy. Ale, nohavice veľa riešia (ako vieme :D). A tak, ak si ženskejšia dcéra rodiny Kahlo, Kristína, mohla pospevovať známu pieseň od Horkýže Slíže, Frida mohla svojou silou a prirodzenosťou začať revolúciu. Možno by sa sem teraz hodil nejaký FEMINITY popis, no ženy na týchto fotkách zďaleka nepôsobia ako mexická nezávislá umelkyňa.

 

Reč ľudí sa často nezhoduje s ich cítením. Ak sa niekto vyjadrí, že sa ovplyvňovať týmto svetom nedá, to ešte neznamená, že to tak aj je. Stačí sa naňho pozrieť, stačí sa „započúvať“ do reči jeho tela a správania. Prečo? Pretože vyhlasovať svoju veľkú nezávislosť je tiež len jedným z trendov poslednej doby. Dnes sa to nosí, aby bola žena sebavedomá, aby ego prevyšovalo pokoru. Žena milión. Žena, čo musí spĺňať základnú podmienku doby, ktorú vystihuje speváčka Tina: „Ja som sexy, ty si sexy, on je sexy...“ Hodiť otázku do pléna mi momentálne príde vhodné: Prečo nikto nespieva, že sme múdri, citliví, empatickí, pokorní, celkovo krásni? Ako by sme takúto pieseň predali? Kto by vystupoval vo videoklipe? Aká iná choreografia než natriasanie zadkom by sa našla?

 

Týmto malým „pojednávaním“ neodsudzujem ženy v minisukniach ani tie s veľkými výstrihmi (často výhodný balíček 2v1). Nevravím, že takýmto spôsobom niekto nemôže úprimne vyjadriť svoje vnútro (každý má iný rebríček hodnôt). Vyzývam však všetky ženy, utláčané populárnou, jednotvárnou „sexy módou“, aby sa nebáli odlíšiť sa. Viem, že mnoho obchodných reťazcov je zamorených, my však máme stále na výber. Ak niekto povie, že vyzeráme hrozne, možno sa to naučíme brať ako kompliment a necháme svoj charakter vyznieť „najškaredším fridovským korzetom“. Aspoň nezabudneme, kto sme. :) 

 

Simona Lazorová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre