Rozhovor so šéfredaktorkou časopisu Unipo Press

Jana Tomaškovičová je študentkou 3. ročníka mediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Táto 21-ročná študentka pochádza z Veľkej Lomnice. Práve od tejto Podtatranky prišla na Prešovskú univerzitu myšlienka vytvoriť univerzitný časopis Unipo Press, ktorého realizácia sa pomaly rozbieha. Preto jej patrí čestný post šéfredaktorky tohto časopisu. Aj napriek školským a mnohým iným povinnostiam si našla čas a poskytla nám rozhovor, za ktorý jej redakcia časopisu Unipo Press ďakuje.


Čo ťa inšpirovalo a viedlo k založeniu študentského časopisu Unipo Press?

Už počas prvého ročníka môjho štúdia na Prešovskej univerzite mi chýbal študentský časopis, pretože máme televíziu, rádio, ale chýbalo mi tu niečo printové. Tak som začala rozmýšľať o tom, že by sme mohli niečo spustiť. Chýbalo mi tu niečo pre študentov, ktorí majú talent písať, a viem, že takých ľudí je v našom odbore mnoho.

 

Bolo ťažké dať tento nápad dokopy, nájsť ľudí a vytvoriť vôbec celú koncepciu, aby to dávalo zmysel?

Nebolo to ťažké, keďže som našla priazeň u terajších druhákov, ktorým sa páčila táto myšlienka. Tiež ma podporilo pár ľudí z môjho ročníka, a tak sme dali hlavy dokopy, išli sme za vedúcim katedry a za ďalšími vyučujúcimi, ktorí boli z tohto nápadu nadšení a tiež nás podporil aj dekan Filozofickej fakulty.

 

Opíš nám bližšie tento časopis.

Naším mottom je „študenti študentom“. Chceme prinášať, písať a tvoriť „fresh“ časopis, čerstvý a plný nápadov, kreativity a mladého ducha. Chceme sa zamerať na študentov, aby opäť začali čítať. Chceme, aby v časopise boli rubriky, ktoré budú zaujímať práve ich. Nosným pilierom nášho časopisu je študentský život a dianie na univerzite, najmä na našej fakulte.

 

Spomínala si mnohých členov redakcie časopisu, ktorí sa ti ozvali a mali záujem prispievať svojimi článkami do časopisu. Koľko členov má redakcia časopisu v súčasnosti a aké bližšie špecifikácie majú?

V súčasnosti to neviem ani odhadnúť, lebo každý týždeň sa tento počet mení. Tých stálych členov je približne 30, stále príde niekto nový alebo sa striedame v prípade, že niekto nemôže prísť na poradu. Sme rozdelení do rôznych sekcií, ako je lifestyle, kultúra, spravodajstvo, študentský život, vlastná tvorba a zvlášť pracujú fotografi. Takto si každý študent môže nájsť to svoje a pracovať na tom, čo ho baví.

 

V čom sa chcete odlíšiť od už existujúceho časopisu NA PULZE?

Ako som už spomínala, naším cieľovým publikom sú študenti a chceme, aby naše články boli kvalitné, ale zároveň zábavné, so štipkou irónie, vtipu a študentskej prefíkanosti.

 

Ak by sa chcel niekto pridať do redakcie časopisu a tvoriť, prispievať svojimi článkami, je to možné? Ak áno, čo preto musí urobiť?

Máme aj zopár externých prispievateľov do časopisu, ktorí, ak niečo napíšu, môžu mi to poslať a my to môžeme následne uverejniť v našom časopise. Ak niekto chce prísť, môže pracovať aj interne, aj externe, stačí prísť v utorok o 12.25 do miestnosti č. 94 a spolu niečo vymyslíme.

 

Aká je tvoja vízia časopisu do budúcnosti. Myslíš si, že bude vychádzať aspoň raz za mesiac?

Momentálne pripravujeme naše pilotné číslo a veľmi ma teší to, že členovia redakcie sú zodpovední, (smiech) dodržiavajú termín uzávierky. Myslím si, že ak nám to takto vydrží a budeme pracovať naozaj zodpovedne, tak by sme mohli vychádzať minimálne raz do mesiaca, možno časom budeme dvojtýždenník, to ešte neviem povedať. Mojím najväčším snom je to, aby sme vychádzali printovo.

 

Jana Poláková

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre