20x20 nemusí byť len príklad z matiky

Viete, čo je PechaKucha Night? Že vám to nič nehovorí? Priznávam, bola som na tom podobne, až kým som túto jedinečnú akciu nezažila na vlastnej koži v priestoroch prešovského Wave Klubu.
 

Jedna miestnosť, jeden mikrofón, jedno plátno a niekoľko inšpiratívnych ľudí, ktorí sa neboja žiť svoje sny a sú ochotní podeliť sa o ne aj s ostatnými. Asi tak by som zhrnula deviate pokračovanie prešovského PechaKucha Night, ktoré sa uskutočnilo poslednú februárovú sobotu o 20.20 vo Wave Klube.

PechaKucha Night je informačno-zábavným podujatím neformálneho charakteru, ktoré spája kreatívnych ľudí predstavujúcich svoju prácu, nápady či myšlienky prostredníctvom krátkej prezentácie aktivít, ktorým sa venujú. Koncept tohto podujatia vytvorili v roku 2003 dvaja mladí architekti z Tokia, ktorých cieľom bolo, podľa slov Marianny Potanovičovej, koordinátorky PechaKucha Night Prešov, vytvoriť sviežu a dynamickú formu prezentácie, ktorá by čo najviac oslovila publikum. „Základným východiskom celého konceptu je formát 20 obrázkov x 20 sekúnd, čo znamená, že každý z prednášajúcich má k dispozícii prezentáciu pozostávajúcu z dvadsiatich obrázkov a každý obrázok je na plátne presne dvadsať sekúnd,“ objasňuje Marianna Potanovičová.
 

Prešovský formát tohto podujatia prezentuje inšpiratívne osobnosti z východoslovenského regiónu a po prvýkrát bol predstavený 12. marca 2014. Odvtedy sa uskutočnilo doposiaľ deväť pokračovaní PechaKucha Night Prešov, pričom sobotňajšieho sa zúčastnilo desať rečníkov, medzi ktorými bol aj dobre známy prešovský barista Viktor Štefančík (z Nico Caffé) so svojou prezentáciou – „Káva, ktorá spája a pomáha“. Viktor popri (či skôr vďaka) práci baristu spolupracuje s mnohými dobročinnými organizáciami (napr. Prešovskí havkáči či občianske združenie Podaj ďalej), ktorým sa snaží „pomáhať kávou“. Ako sám tvrdí: „S každým remeslom sa dá pomáhať, tak prečo nie aj s kávou?“, zároveň jedným dychom dodáva a uzatvára svoj príhovor k publiku: „Ľudia by nemali zbierať peniaze, ale zaujímavé momenty.“
 

Ak vás takáto forma víkendovej kultúry oslovila a radi by ste sa dozvedeli o inšpiratívnych ľuďoch vo svojej blízkosti, tak myslím, že podujatie PechaKucha Night bude pre vás tým pravým orechovým.


Simona Antolová 

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre