50. ročník Akademického Prešova – rozhovor s prof. Karolom Horákom

Akademický Prešov – Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, sa koná každý rok už od roku 1966. Tento festival s dlhoročnou tradíciou je primárne priestorom, kde môžu prezentovať svoju umeleckú činnosť a ambície slovenskí vysokoškoláci, a to nielen z Prešova. Akademický Prešov navyše slávi 50. výročie a okrem pestrého programu, ktorý je ponúkaný každoročne, priniesol aj zmenu v podobe novej súťažnej kategórie – krátkometrážny film.

Súťaže Akademický Prešov sa môžu zúčastniť všetci študenti vysokých škôl bez ohľadu na typ školy a odbor štúdia. Tento rok sa súťaží v piatich kategóriách, a to pôvodná literárna tvorba, študentské divadlá, umelecký preklad, film a hra – tvorivosť – improvizácia. Okrem toho je pevnou zložkou programu aj rad workshopov, umeleckých seminárov či odborných prednášok. Súťaže aj sprievodné podujatia sa konajú v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove, v Divadle Alexandra Duchnoviča, v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, v centre mesta a iných priestoroch.

 

O histórii tohto výnimočného podujatia, ako aj o tohtoročných plánoch Akademického Prešova nám porozprával slovenský dramatik, zakladateľ festivalu a zároveň jeho riaditeľ – profesor Karol Horák: Toto podujatie vzniklo na sklonku 60. rokov minulého storočia, vtedy ešte nebolo žánrovo a druhovo vymedzené. Súťažili napríklad tanečné folklórne súbory, komorné a hudobné telesá, divadlo či súťaže vo výtvarných prácach.“ Ako sme sa dozvedeli, Akademický Prešov začal postupne prenikať aj do iných miest, a tak vznikli napríklad Akademická Banská Bystrica, Akademická Nitra či Akademický Zvolen, kde sa súťaží v ďalších umeleckých druhoch a žánroch. „V Prešove zostali v rámci tohto podujatia predovšetkým divadlo a súťaže ako umelecký preklad či vlastná literárna tvorba,“ komentuje súčasný stav festivalu Karol Horák.

 

Momentálne je Akademický Prešov zameraný predovšetkým na divadelné predstavenia a literárne súťaže, priestor však ponúka aj iným druhom umeleckého prejavu. „V tomto roku sme zaradili do programu aj súťaž tvorby krátkometrážneho filmu s aktuálnou témou života súčasnej generácie – táto súťažná kategória je určená najmä pre študentov mediálnych štúdií. Zaujímavosťou na Akademickom Prešove 2016 bude i súťaž v divadelnej improvizácii. Študenti Pedagogickej fakulty odboru predškolská a elementárna pedagogika majú netradičnú súťažnú disciplínu, a to verejnú prácu s bábkou,“ hovorí Karol Horák a dodáva, že nápad vytvoriť súťaž s bábkovou hračkou vznikol z dôvodu stagnácie umeleckého prejavu vysokoškolákov.

 

Špecifikom súčasného Akademického Prešova budú i vystúpenia vysokoškolských amatérskych divadelných súborov z iných miest, a to najmä z Košíc, Nitry, Banskej Bystrice či Bratislavy. Riaditeľ festivalu prezradil, že tento rok sa môžeme tešiť aj na divadelných profesionálov zo zahraničia, a to napríklad na divadelníkov z Poľska, vystupujúcich s pouličným predstavením, Teatr Ósmego Dnia. Chýbať nebudú ani predstavenia hercov z Česka či Maďarska. Festival spája rôzne krajiny a vytvára tak medzinárodný kontext v umeleckej oblasti.

 

Obrovským plusom pre Akademický Prešov je podľa Karola Horáka i to, že všetky podujatia v rámci tohto festivalu sú zdarma. Okrem toho, prvý deň Akademického Prešova bude charakteristický predovšetkým udalosťou Prešovskej univerzity, ktorou je UNIPO DAY. Študenti univerzity vytvoria v kostýmoch sprievod, ktorý bude postupovať od budovy univerzity až do centra mesta. Počas tohto dňa budú mať možnosť predstaviť svoju činnosť rôzne odbory Prešovskej univerzity. Úvodný deň Akademického Prešova vyvrcholí predstavením činohry Slovenského národného divadla z Bratislavy v novej budove DJZ, a to konkrétne hrou Leni. „V rámci cyklu ,Poznaj svoje mesto‘ sa uskutočnia workshopy v židovskej synagóge a v pravoslávnom chráme. Chýbať nebudú ani súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe, ktorá bude spojená s rozborom týchto diel,“ dodáva Horák. Na otázku, čo považuje za prednosť festivalu Akademický Prešov, odpovedal, že práve na tomto podujatí začínalo mnoho dnes dobre známych slovenských umelcov, hercov či moderátorov, napríklad Boris Farkaš, Peter Nagy, Katka Koščová, Ján Zambor, Andrej Ferko, Veronika Šikulová a rad ďalších.

 

Akademický Prešov bude prebiehať v dňoch od 26. do 29. apríla, čím vás zároveň pozývame na jeho jednotlivé podujatia. O priebehu festivalu a o rôznych vystúpeniach vás budeme informovať aj v časopise Unipo Press. V rámci programu Akademického Prešova sa máte možnosť zapojiť s vlastnými textami do kategórie Pôvodná literárna tvorba, a to najneskôr do 15. apríla. Svoje literárne diela, či už to bude poézia, próza alebo esej, môžete posielať e-mailom na martasouckova@gmail.com. Vaše ucelené preklady textov môžete do kategórie Umelecký preklad posielať do 18. apríla, a to na adresu miroslav.balaz@unipo.sk. Krátkometrážne filmové diela je potrebné odoslať v digitálnej podobe na adresu CCKV PU v Prešove, Ul. 17. novembra 15, 080 01 Prešov, a to takisto do 18. apríla. Kategória študentských divadiel a nová kategória pre pedagógov s názvom hra – tvorivosť – improvizácia majú špeciálne podmienky, o ktorých sa viac dočítate na oficiálnej stránke Akademického Prešova. Veríme, že vás jednotlivé súťaže zaujali a niektorej z nich sa aj zúčastníte. Ak však v sebe necítite tvorivého ducha, môžete prísť minimálne podporiť slovenských aj zahraničných umelcov, ktorí nepochybne predvedú zaujímavé vystúpenia.

 

Dominika Sedláková a Sonja Tokárová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre