Aj knihy majú svoj sviatok – Týždeň slovenských knižníc

Knihy a knižnice majú v kalendári vyhradených niekoľko významných dní, ale práve začiatok marca je ideálnym časom, keď sa na Slovensku koná doslova jeden veľký knižný festival. Tak by sme mohli nazvať Týždeň slovenských knižníc, ktorý prebieha na celom území Slovenska. Jeho hlavným cieľom je zviditeľniť knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie na pozadí rôznych aktivít, besied so spisovateľmi či iných sprievodných udalostí. Celoslovenské otvorenie tohto podujatia sa konalo v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.

 

Týždeň slovenských knižníc bude trvať od 1. do 6. marca 2016 a už tradične začína charakterizovať mesiac marec, ktorý je venovaný predovšetkým knihám a čítaniu. V Prešovskom kraji sa Týždeň slovenských knižníc oficiálne začal 1. marca o 10.30 slávnostným otvorením v Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. Prešovský samosprávny kraj pri tejto príležitosti rozdelil 100 000 eur na nákup nových kníh medzi šesť regionálnych knižníc.

V prešovskom samosprávnom kraji vykonáva činnosť 303 verejných knižníc, z toho 1 krajská, 6 regionálnych, 16 mestských a 280 obecných knižníc. Počas Týždňa slovenských knižníc majú pre svojich čitateľov pripravených veľa skvelých prekvapení. Jedným z najatraktívnejších je napríklad členské (aj na rodinný preukaz) pre nových čitateľov na jeden rok zdarma. Ak sa náhodou pozabudnete pri čítaní zaujímavej knihy, môžete mať počas tohto týždňa dokonca odpustenú pokutu za oneskorené vrátenie knihy.

Široké spektrum aktivít tiež doplnia burzy kníh, exkurzie, čítania a rôzne vzdelávacie podujatia. Spýtajte sa preto aj v tej vašej, domu a srdcu blízkej knižnici, aké výhody tento týždeň poskytuje.

A ozaj, knihomoli, pozor! Skvelou akciou je aj tzv. Knižná hliadka. Ak vás táto hliadka prichytí pri čítaní na verejnom mieste, dostávate zdarma členské na celý jeden rok. To už je celkom slušná motivácia, no nie?

 

Tak, hádam už v tejto chvíli stačí len oprášiť chuť do čítania, čitateľský preukaz a vybrať sa do najbližšej knižnice. Čaká vás v nej obrovské spektrum informácií, inšpirácie a príbehov všetkých žánrov, treba si len vybrať. A potom sa pohodlne usadiť so šálkou horúcej kávy alebo čaju a nachvíľu ignorovať sychravý deň, desiatky povinností a čas. No, a ak ešte stále neviete, pre akú knihu sa rozhodnúť, inšpirujte sa recenziami našich redaktorov. :)

 

Bližšie informácie o Týždni slovenských knižníc a sprievodný program nájdete na webovej stránke Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove: www.kniznica-poh.sk.

 

Lenka Novotná

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre