Čítať, vymieňať a relaxovať v spoločnosti dobrej knihy

Slnečné lúče, osviežujúca limonáda a terasa plná kníh... Kto by odolal takejto lákavej letnej kombinácii? Ak aj vy patríte medzi „kníhočuchávačov“, vášnivých čitateľov či zberateľov kníh, ktorí nikdy nemajú dosť prírastkov v poličkách, tak práve vám bola adresovaná prvá Letná burza kníh, ktorú organizovala prešovská kaviareň a kníhkupectvo v jednom Libresso Books & Coffee, kam ste mohli v stredu 20. júla 2016 priniesť prečítané či nepotrebné knihy a na oplátku si „ukoristiť“ nové zaujímavé tituly z knižníc iných čitateľov.

 

Libresso ako priestor, ktorý spája príjemné prostredie kaviarne s kníhkupectvom, je jedinečnou koncepciou, ktorá ponúka nielen knihy a občerstvenie, ale aj zaujímavé akcie (viac o Libresse sa dočítate aj v článkoch našej redaktorky Dominiky Sedlákovej). Myšlienka zaradiť do zoznamu rôznorodých akcií organizovaných v tomto priestore aj letné burzy kníh zišla na um majiteľke Lenke Babinovej a jej kolegyni Ivane Mikulíkovej. Veria, že takáto forma recyklácie kníh sa osvedčí a stane sa pravidelne organizovanou akciou. Viac o burze nám povedala Ivana Mikulíková, ktorá má na starosti kníhkupectvo: „Ľudia sem môžu prísť a doniesť knihy, ktoré už majú prečítané, alebo tie, ktorých sa chcú zbaviť, a na tomto mieste ich môžu vymeniť, predať, prípadne darovať. Okrem kníh, ktoré sem prinesú samotní návštevníci, sú v ponuke aj naše antikvariátové knihy, ktoré je možné vymeniť, prípadne kúpiť za dobrovoľný príspevok, na ktorý je vyhradená pokladnička.“

 

Vyzbierané peniaze budú, podľa slov organizátoriek, použité na kúpu nových kníh, ktoré zaplnia poličky kníhkupectva. Ivana zároveň dodáva: „Burza kníh je ideálnou príležitosťou na recykláciu starých nepotrebných kníh a nájdenie nových, pričom sa domnievame, že leto, ktoré je časom dovoleniek a oddychu, je veľmi vhodným časom aj na čítanie.“

 

Záujem o knihy bol aj zo strany návštevníkov kaviarne Libresso, ktorí nielenže priniesli svoje knihy, ale našli aj nové tituly do svojich domácich knižníc, a úprimne musíme priznať, že aj my z redakcie sme si niekoľko kúskov „uchmatli“, vymenili či odkúpili :). O tom, že burza kníh na slnečnej terase Libressa môže byť aj príjemným prostredím na rande, nás presvedčil návštevník Ľuboš Grega: „O tejto akcii som sa dozvedel od mojej priateľky, ktorá sem chcela ísť, a tak som prišiel ako jej sprievod. (úsmev) Na otázku, či si našiel niečo aj pre seba, odpovedal: „Nie, pretože čítam skôr články na internete ako knihy, ale priateľka si ich vybrala hneď niekoľko. Napriek tomu si však myslím, že je dobré podporiť takéto akcie, kde sa ľudia stretávajú a spoznávajú, a je fajn, že sa aj v našom meste niečo deje.

 

Ak  vás akcia oslovila a je vám ľúto, že ste sa na nej nezúčastnili, nezúfajte, organizátorky vás pozývajú na ďalšiu burzu, ktorá je plánovaná na koniec augusta. Stačí, ak budete sledovať facebookovú stránku Libresso Books & Coffee, kde nájdete všetky potrebné informácie.

 

Simona Antolová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre