Festival slobody „Sloboda je strašne divná záležitosť, ako zdravie, uvedomíme si ju, až keď ju nemáme. Keď príde, je neviditeľná.“

Dňa 18. novembra, v rámci Hanusových dní, sa v Prešove uskutočnil Festival slobody, na ktorom si diváci mohli pripomenúť obdobie neslobody. Festival ponúkol bohatý program, premietalo sa šesť filmov, uskutočnili sa dve diskusie a odohral jeden koncert.

V kine Scala doobedňajší program odštartoval slovenský poviedkový film Moje povstanie. Nasledovali dokumentárne filmy Fetiše socializmu: Subkultúry a poľská dokumentárna „roadmovie“ Freedom Express o ceste študentov po stopách totalitných režimov. Po skončení premietania sa začala diskusia s pracovníkmi Ústavu pamäti národa, ktorí bližšie špecifikovali svoju činnosť. „Úlohou ÚPN je pripomínať obdobie neslobody. Je to úloha a povinnosť upozorňovať na nespravodlivosť, ktorá sa diala v minulosti, ale aj teraz, v prítomnosti,“ objasnil predseda správnej rady Ondrej Krajňák.

 

Ústav pamäti národa sa snaží aj formou audiovizuálnych záznamov svedeckých výpovedí zobrazovať praktiky totalitných režimov na Slovensku. Vo svojom projekte s názvom Oral history už existuje vyše 300 svedeckých výpovedí v dĺžke viac ako 600 hodín audiovizuálneho záznamu.

Po diskusii v Prešove sa k týmto záznamom pripíše aj ďalšia výpoveď o nespravodlivostiach bývalého režimu. Na diskusii sa zúčastnil aj bývalý disident, ktorého vylúčili zo štúdia, pretože jeho otec odmietol vstúpiť do Jednotného Roľníckeho Družstva – JRD. Ďalej pripomína: „Slobodu pochopí ten, kto zažil neslobodu a vie si ju porovnať so situáciou, keď si človek môže povedať svoj názor, môže sa rozprávať s kým chce, môže cestovať a študovať.“

 

Večerné hudobno-diskusné soirée otvorila Viki Olejárová piesňami od Karla Kryla. Speváčka v roku 1999 vyhrala prešovskú súťaž v interpretácii piesní tohto známeho českého pesničkára. „Som rada, keď ľudia na týchto koncertoch počúvajú hlavne texty, pretože Kryl bol predovšetkým básnikom,“ vyzdvihla textovú zložku piesní. Sama už 17 rokov počúva a hrá piesne československého interpreta, básnika a hlavného predstaviteľa československého protikomunistického protestsongu.

Po koncerte nasledoval slovenský dokumentárny film Stopy v snehu od režiséra Slavomíra Zrebného. „Popísať zločiny by nestačilo, pretože to v ľuďoch vyvoláva strach. My sme ukázali príbehy ľudí, ktorí inšpirujú aj za nepriaznivých okolností. Chceme v divákovi vzbudiť túžbu, aby vyšiel zo seba, prestal frflať a urobil niečo malé.“ Dokumentárny film Stopy v snehu zachytáva pašovanie literatúry do Československa v období bývalého režimu. O význame tejto činnosti hovorí Pavol Jakubčin: „Literatúra pomáhala ľuďom vnútri sa stávať slobodnými. Ak ľudia pociťovali viac vnútornej slobody, vychádzali s ňou von.“ Po filme nasledovala diskusia s významnými osobnosťami. Jednou z nich bol Ján Vecan, ktorý bol uväznený za prevoz detských biblií. Vo filme spomína: „Za takúto knihu sa oplatilo sedieť.“ Diskusie sa ďalej zúčastnili politológ, pedagóg a spisovateľ Alexander Tomský, predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, historik ÚPN Pavol Jakubčin a režisér filmu Slavomír Zrebný. A. Tomský, ktorý pomáhal pašovať literatúru do Československa z Veľkej Británie, hovorí o slobode: „Sloboda je strašne divná záležitosť, ako zdravie, uvedomíme si ju, až keď ju nemáme. Keď príde, je neviditeľná.“

 

Festivalový večer ukončil film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa snaží prežiť do konca vojny. V jeho úsilí mu pomáhajú ľudia, ktorí riskujú vlastné životy.

Festival slobody dokazuje, že téma slobody je stále aktuálna, podnecuje tvorbu filmárov a môže sa stať zdrojom diskusií pre širokú verejnosť.

Michal Ivan

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre