Pozvánka – Festival slobody

Dňa 18. novembra sa v Prešove uskutoční multižánrový Festival slobody, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody (roky 1939 – 1989). 

 

Festival slobody organizuje v Bratislave už po piatykrát Ústav pamäti národa. Podujatie sa aj počas tohto roka rozšíri do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami a iným zaujímavým programom. Koncom novembra sa bude konať v mestách Prešov a Humenné. Vstup na všetky podujatia je voľný.

Organizátori sa prostredníctvom filmov a diskusií snažia hovoriť o tom, čo bola totalita, koľko ľudí počas tohto obdobia trpelo a ako sa s tým všetkým dokázali vyrovnať. Očakávania od podujatia približuje hlavný koordinátor festivalu Ján Mitáč: „Naším cieľom je hovoriť najmä s mladou generáciou, a teda s ľuďmi, ktorí komunizmus či fašizmus nezažili alebo sa s ním stretli iba v televízii či v spomienkach rodičov. Nemusia však vo svojom živote zápasiť s neslobodou, za názory ich nevyhodia zo školy. Prihovárame sa im spôsobom, ktorý je im blízky – približujeme im príbehy, do ktorých sa môžu vcítiť, ktoré vedia pochopiť.“

            Festival prinesie okrem iných podujatí aj film Stopy v snehu, na ktorý sa organizátori najviac tešia. Jeho témou je pašovanie literatúry do bývalého Československa. Približuje príbehy ľudí, ktorí chceli priniesť slobodné slovo do vtedajšieho neslobodného sveta a boli pre túto myšlienku schopní riskovať väzenie. Po filme bude nasledovať diskusia s režisérom a ďalšími zaujímavými hosťami. Bližšie informácie o programe môžete nájsť na tomto odkaze.

 

Prešov / 18. november 2015
Kino Scala, Masarykova 7

FILM
9.00   - MOJE POVSTANIE
9.30   - FETIŠE SOCIALIZMU: SUBKULTÚRY
10.00 - FREEDOM EXPRESS
10.30 - diskusia po filme
11.00 -  MESTO 44

KONCERT
17.30 -  PIESNE KARLA KRYLA / VIKI OLEJÁROVÁ

FILM
18.00 -  STOPY V SNEHU
19.00 -  diskusia po filme
20.00 -  BEŽ, CHLAPČE, BEŽ

Michal Ivan

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre