Prešovská univerzita ukázala svoje vedomosti v televízii

Letný semester je v plnom prúde. Všetci pozorne sedíme v prednáškových miestnostiach a vstrebávame nové vedomosti. Skúškové obdobie je ešte veľmi ďaleko a zatiaľ máme čas sa učiť a pripraviť sa naň. Kto však chce, má skvelú možnosť vyskúšať si svoje znalosti už v predstihu.

 

RTVS ponúka každému vysokoškolákovi možnosť objaviť sa v relácii Čo ja viem. Študenti v piatich kolách odpovedajú na celkovo päťdesiat otázok a úspech v tejto súťaži im môže priniesť mobilný telefón, tablet alebo finančnú odmenu. Pätnásteho marca sme my, študenti prvého ročníka mediálnych štúdií Prešovskej univerzity, vycestovali do hlavného mesta, aby sme ukázali, čo v nás je.

Po potvrdení od produkcie, že sme boli vybraní medzi súťažiacich, sa sformovala skupinka ôsmich študentov. Štrnásteho marca, v pondelok večer, sme nastúpili na nočný vlak do Bratislavy. Cestovali sme južnou trasou, počas ktorej sme toho veľmi málo naspali. Nadránom sme dorazili na hlavnú stanicu. Na počudovanie nás v hlavnom meste uvítalo silné sneženie a dážď zároveň. Poniektorí z nás sa zahriali kávou alebo čajom, vyčkali sme na autobus, a keď sme sa dočkali, vyrazili sme ním do Mlynskej doliny, do štúdia RTVS.

 

Dorazili sme tam veľmi skoro ráno. Nervózny vrátnik nás aj napriek nášmu skorému príchodu usadil do vestibulu. Tam sme sedeli asi hodinu a pol a vyčkávali na ôsmu hodinu. Keď nadišla, zistili sme, že poldruhahodinové čakanie bolo len slabým odvarom z toho, čo nás čakalo neskôr. Nasledovali tri hodiny, počas ktorých sme sa všetci zapisovali, odovzdávali oblečenie do šatne a preberali svoje čísla v hľadisku. Dvesto študentov vybavovali dve šatniarky a nízky počet zamestnancov RTVS sa staral aj o zápis študentov do súťaže. Pri tomto zhone sme spozorovali aj známe tváre, ktoré patrili štyrom štvrtákom z nášho odboru, a tak sme s nimi utvorili spoločnú skupinku. Zároveň sme popri tomto ošiali dostali aj krátku inštruktáž od asistenta réžie, ktorý nám stručne vysvetlil, čo nás v štúdiu čaká, čo máme počas natáčania robiť a akým spôsobom máme hlasovať.

Okolo desiatej sme sa konečne dostali do štúdia. Usadili sme sa všetci na svoje miesta, každý podľa čísla, ktoré od produkcie dostal. Naše miesta boli úplne na pravej strane polkruhu sedadiel. Nebolo to práve najlepšie miesto na sedenie, no aj tak sme odtiaľ videli všetko potrebné. Keď sme sa usadili, do miestnosti vkročil moderátor relácie, Marcel Merčiak, a tým sa začalo natáčanie prvej z dvoch relácií, ktoré sme mali v priebehu dňa natočiť. Privítali sme ho silnými ováciami, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou celej relácie. Po uvítaní nám Merčiak predstavil účinkujúcich. Tými boli spevák Tomáš Bezdeda, fitness trénerka Zora Czoborová a herečka Eva Pavlíková. Keď sa usadili aj oni, dali sme si skúšobne desať otázok, aby sme sa ako my, tak aj pozvaní hostia naučili, ako treba hlasovať. Nasledovalo desať úvodných potleskov, ktorými sme si rozcvičili svaly a súťaž sa začala.

 

Nakrúcanie prvého dielu, samozrejme, sprevádzali aj mnohé opakovania prejavov moderátora, ktoré museli byť vždy pri opätovnom natáčaní sprevádzané potleskom. Ruky dostávali zabrať, rovnako tak aj naše mozgové závity. Nechýbalo mnoho humoru, či už zo strany réžie, moderátora, alebo troch hostí, ktorí sršali humornými historkami a spríjemňovali nám natáčanie. Bohužiaľ, prvý diel, ktorý sme natáčali, nepriniesol nikomu z nás žiadnu výhru.

Natáčanie prvého dielu skončilo po trinástej hodine a potom bola vyhlásená hodinová pauza. Nachvíľu sme opustili žiaru reflektorov a vybehli na trochu vzduchu. My, redaktorská dvojka, sme sa vybrali na obed. Po dlhom čakaní sme zasadli k stolu, ktorý bol jedným z mála voľných v celej jedálni. To si všimol aj Tomáš Bezdeda, keď tam vošiel. Po chvíli prečesávania jedálne usúdil, že stôl, pri ktorom sedíme my, je asi najpriaznivejší, a tak sa zdvorilo opýtal, či si k nám smie prisadnúť. Po pozitívnej odpovedi sa posadil a počas toho krátkeho obeda sme si s ním naozaj príjemne „pokecali“. Povypytoval sa nás na štúdium, na súťaž a popri debate nám spomenul mená hostí, s ktorými sa stretneme pri natáčaní ďalšej relácie.

 

Hodinová pauza sa natiahla takmer na dve hodiny, počas ktorých väčšina z našej výpravy pomaly zaspávala. Nedostatok spánku v noci sa na nás začínal prejavovať, no ustáli sme to. Po dlhom čakaní sme opäť zasadli do štúdia, avšak pri natáčaní druhého dielu sme si od svojich čísel odčítali číslo sto a posadili sme sa na nové miesta, aby to v televízii vyzeralo, že v štúdiu je nové publikum. Po príchode Marcela Merčiaka sme opäť nahrali desať potleskov a potom prišlo na rad predstavenie nových hostí. Tými boli spevák a hudobník Peter Hečko, moderátor Julo Viršík a herečka Táňa Radeva. Druhý diel bol trochu napínavejší, keďže ceny sa prerozdelili medzi viac študentov ako pri natáčaní prvého dielu, no ani tentoraz sa nepodarilo nikomu z našej skupiny vybojovať nejaký ten úspech (možno za to mohla aj únava).

 

Našej skupine ostávalo ešte pár hodín do odchodu vlaku domov, a tak sme sa vybrali do mesta. Po krátkom blúdení Bratislavou sme sa dostali do nákupného centra, istý čas sme sa tam potulovali a potom sme sa vrátili na hlavnú stanicu. Vlak vyrazil z nočnej Bratislavy pred polnocou a jeho príchod na východné Slovensko ukončil našu cestu. Síce sme v súťaži nič nevyhrali, ale skúseností, nových vedomostí a spomienok sme získali naozaj mnoho.

 

Marcel Kušnír, Iva Tomečková

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre