„Slováci sú nešťastný národ,“ vraví Anton Lauček

Koncom novembra na Prešovskú univerzitu zavítal spisovateľ Anton Lauček, ktorý sa okrem písania venuje aj médiám. Na Katedre pedagogických štúdií Žilinskej univerzity vyučuje, okrem iného, aj predmet so zameraním na teóriu a dejiny žurnalistiky.

Síce v malom počte, no v o to priateľskejšej atmosfére sa zišli študenti PU na prezentácii jeho najväčších a najúspešnejších diel, v priebehu besedy sa často spomínali aj súčasné médiá. Študenti tak odchádzali obohatení o nové poznatky a postoje.

 

Na záver si Anton Lauček pre prítomných pripravil nečakané prekvapenie, keď každému venoval knihu zo svojej tvorby a každú aj osobne podpísal.

O tom, aký má názor na súčasné médiá, ale aj na literatúru, sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.

Pán Lauček, čo Vás inšpiruje pri písaní Vašich kníh?

Viete, ja chodím často vlakom a nenosím tie káble v ušiach, tak počúvam, čo hovoria ľudia. Niekedy stačí jedna veta, jedno slovo a človek príde na nejaký príbeh, ktorý potom chytro spracuje. Momentálne, čo píšem tie svoje krátke texty, tak ich píšem vo vlaku.

Na ktoré svoje dielo ste najpyšnejší?

Čo mám rád, tak to sú tie Pušky v hrnci, granáty v kredenci. To je román, o ktorom sa vie, že v celom tom stredoeurópskom priestore je jediný humorne ladený o druhej svetovej vojne.

Ako vnímate to, že dnešná mladá generácia akoby pohŕdala slovenskými spisovateľmi a často siaha po zahraničnej literatúre?

My sme nešťastný národ. Človek sa musí zamyslieť, prečo Marínu, ktorá je takou nádhernou skladbou, Slováci ako keby nechceli čítať, prípadne ju ani nepoznajú. Jedinou chybou Maríny je to, že ju napísal Slovák. Keby ju napísal príslušník nejakého národa, ktorý si váži literatúru a kultúru, je to dávno jedna z najslávnejších ľúbostných básní na svete. Ale Slováci si svoju kultúru a literatúru vôbec nevážia. Je to úbohé a majú na tom veľkú zásluhu aj médiá, ktoré našu kultúru do istej miery ignorujú. Pretláčajú nám sem tie americké braky a je to často veľmi úbohé, ale ľudia sú vyslovene takí, že to pozerajú, lebo je to pohodlné. Celé je to povrchné, mnohokrát až primitívne. Žiaľ.

Naozaj v dnešných médiách nenájdete nič pozitívne?

No... (smiech) Ja tam vidím mnohých moderátorov, ktorí, nech sa nehnevajú, ale sú hlúpi. Imponuje mi Banášová, ktorá je medzi nimi jediná, ktorá má trošku zdravého rozumu, nieže trošku, ale dosť, avšak tamtí ostatní, to je organizované zúfalstvo. Je to všetko veľmi povrchné, plytké, je to len zábava pre zábavu, ale nič také múdre. Ešte aj keď robia všelijaké tie modré z neba, to je všetko kvôli komercii a peniazom. Nemôžem si pomôcť, nevidím na nich nič pozitívne.

Ako trávite svoj voľný čas a čo plánujete do budúcnosti?

Voľný čas trávim športovaním a písaním. Rád by som do budúcna napísal niečo o univerzite, nejaký román z univerzitného prostredia.

 

Dominik Cenkner

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre