Valentínska kvapka krvi

Hovorí sa, že lásku by sme si nemali prejavovať len v deň svätého Valentína, teda 14. februára, ale po celý rok. Týmto heslom sa riadili aj dobrovoľníci, ktorí sa i dnes rozhodli prejaviť lásku obdivuhodnou formou, a to prostredníctvom pomoci druhým. Ich pomoc mala podobu najdôležitejšej tekutiny ľudského tela – krvi.

Od ôsmej hodiny ráno sa v priestoroch multikina zábavno-obchodného centra MAX v Prešove začali zhromažďovať ľudia všetkých vekových kategórií s účelom darovania krvi. Išlo o 21. ročník kampane Červeného kríža v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou s názvom „Valentínska kvapka krvi“. Táto akcia sa koná každoročne v rôznych kútoch Slovenska a chce osloviť všetkých, ktorí sa môžu stať záchrancami iných.

 


K hlavnému poslaniu tohto projektu sa nám vyjadril aj MUDr. Mikuláš Hudák: „Tieto výjazdové odbery sa konajú aj počas iných období roka najmä preto, aby sa zvýšil počet darcov. Snažíme sa osloviť najmä prvodarcov, ktorí prídu náhodne a stanú sa darcami pravidelnými.“ Podľa doktora Hudáka je výhodou výjazdovej kampane i to, že obyvatelia daných miest často prídu darovať krv preto, že sa takáto akcia koná v ich blízkom okolí a nemusia za ňou nikam dochádzať. Zároveň nás oboznámil s celkovým priebehom darovania krvi, ktorý zahŕňa vyplnenie dotazníka ohľadom zdravotného stavu, vyšetrenie a samotný odber, trvajúci približne 5 až 15 minút.

 

Okrem lekárov, zdravotných sestier a niekoľkých záchranárov sa na tejto akcii podieľali aj mladí dobrovoľníci Červeného kríža, ktorí vidia svoju budúcnosť v pomoci druhým. „V Červenom kríži som už rok a pol. Náplňou mojej práce je aktívne sa zúčastňovať akcií tejto organizácie, ako napríklad Sviečkové pochody či Bezpečnosť na cestách. Čo sa týka Valentínskej kvapky krvi, mojou úlohou je hlavne marketing v podobe rozdávania plagátov či odznakov a pomáhanie počas celého jej priebehu,“ hovorí dobrovoľník prešovského Červeného kríža Vladimír Varga. Dodal tiež, že on sám krv daruje rád, len čo dovŕši osemnásť rokov.

 

Osloviť sme sa okrem kompetentných rozhodli aj samotných darcov, ktorí nám prezradili, prečo sa dnes rozhodli prísť pomôcť: „Darovať krv som sa rozhodol najmä preto, lebo viem, aké náročné môže byť získať krv, keď sa stane nejaká nehoda. Tým, že moja krv je skupiny nula, som univerzálnym darcom, ktorého krv môže byť vhodná pre všetkých. Uvedomujem si, že ak by sa stalo niečo mne, tiež by som potreboval pomoc iných. Teraz môžem pomôcť iným ja a pritom si tým nijako neuškodím,“ vyjadril sa mladý prvodarca Tomáš Mrúz.

 

Po oboznámení sa s celým priebehom odberu, ako aj s jeho významom, sa rozhodla svoju krv darovať aj naša redaktorka Sonja Tokárová. Toto darcovstvo bolo pre ňu premiérové, keďže sa dovtedy takejto akcie nezúčastnila. Okrem dobrého pocitu z pomoci iným zistila, že taktiež disponuje univerzálnou krvnou skupinou nula a môže tak pomôcť širšiemu okruhu ľudí, čo podporilo jej rozhodnutie darovať krv i v budúcnosti. Ja som pre nedostatočnú telesnú váhu svoju krv darovať nemohla, no pre fóbiu z krvi a ihiel mi prišlo pri fotení redaktorky Sonje nevoľno i bez odberu. A tak sme okrem iného zistili aj to, že na takom darovaní krvi môžu občas ratovať po odpadnutí aj tých, ktorí krv vôbec nedarovali. Avšak pre všetkých, ktorí podobnou fóbiou netrpia a sú zo zdravotného hľadiska vhodnými darcami, je táto, a aj všetky ostatné možnosti darovania krvi, veľkou výzvou pomoci.

 

 

Dominika Sedláková

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre