Využi možnosť letnej školy!

Od 5. do 25. júna Prešovská univerzita opäť ponúka študentom možnosť rozšíriť svoje vedomosti a stať sa zdatnejším v odbore karpatorusinistiky. Takáto forma výučby je obohotená mnohými sprievodnými akciami a vytvára spoločnosť študentov na medzinárodnej úrovni.

 

Medzinárodná letná škola rusínskeho jazyka a kultúry je organizovaná pod záštitou Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry PU. Aj tento rok bude letná škola prebiehať v priestoroch Prešovskej univerzity. Za posledných šesť rokov sa tu vystriedali študenti nielen zo Slovenska, ale aj z Rakúska, Nemecka, USA a Kanady. ,,Prostredníctvom letnej školy môžu študenti získať mnoho informácií o Rusínoch. Prednášky sú kvôli účasti študentov z neslovanských krajín vedené aj v anglickom jazyku, čo je výhodou pre slovenských študentov. Študenti tak budú mať možnosť vidieť napríklad lektorku z Georgetownskej univerzity v USA Elenu Boudovskaja alebo Paula Roberta Magocsi z Torontskej univerzity v Kanade,“ uviedla slovenská lektorka Medzinárodnej letnej školy rusínskeho jazyka, Kvetoslava Koporová.

V priebehu troch týždňov môžu študenti absolvovať vybrané kurzy, napríklad kurz dejín karpatských rusínov, kurz rusínskeho jazyka alebo minikurz rusínskej etnografie. ,,Okrem prehĺbenia svojich vedomostí z oblastí jazyka, literatúry alebo histórie Rusínov ponúkame študentom aj množstvo sprievodných akcií. Napríklad workshopy o rusínskych ľudových tancoch vedené profesionálnym choreografom. Taktiež sme minulý rok pridali návštevu múzea v poľskej Krynici. Zaujímavou akciou je Literárny večer, na ktorom sa predstavia rusínski autori zo Srbska, Chorvátska, Ukrajiny,“ poznamenala Kvetoslava Koporová.

Ak sa chceš bezplatne zdokonaliť a rozšíriť svoje znalosti o rusínskej jazykovej kultúre, pošli prihlášku na urjk@unipo.sk alebo na adresu Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry do 1. apríla a nenechaj si ujsť už siedmy ročník Medzinárodnej letnej školy rusínskeho jazyka. Letnú školu si môžeš navoliť aj ako výberový predmet a získať zaň kredity. Tak neváhaj a zapoj sa!

 

Viac info:

http://www.unipo.sk/oznamy/23918/

 

Patrícia Gnipová

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre