Úvaha o dvojstrannosti

Vtáky. Zvieratá, ktoré dokážu lietať a vidia svet úplne inými očami. Zvieratá, ktorým sa darí vidieť svet z úplne inej perspektívy. Vidia svet čierno-bielo, ale aj svet hýriaci všetkými farbami. Vtáky. Zvieratá, ktoré sú slobodné. Môžu si lietať kedykoľvek a kamkoľvek, kam sa im zachce. Môžu objavovať oblohu, hory, môžu pozorovať ľudí, môžu byť slobodné.

 

Človek. Živá bytosť, ktorá nežije. Človek lietať nedokáže, akokoľvek a koľkokrát sa o to bude pokúšať. Človek sa nedokáže pozerať na svet inými očami. Vidí len to, čo vidí. Nedokáže uvidieť veci, ktoré vidia vtáky. Nevidí svet z inej perspektívy a na svet sa dokáže pozerať len čierno-bielo. Človek nie je slobodný a nemôže ísť kedykoľvek a ani kamkoľvek, kam sa mu zachce. Nedokáže objavovať oblohu, hory, nemôže pozorovať vtáky a ani byť slobodný.

 

Vedci by povedali, že človek žije bilaterálny život. Buď sa prebudí, alebo ostane bdieť. Buď sa pohne, alebo ostane stáť na jednom mieste. Buď vstane, alebo spadne na hubu. Vždy má človek iba dve možnosti. Buď bude jeho život čierno-biely, alebo si ho spestrí spektrom farieb. Dokáže aj človek lietať? Je to vôbec možné, aby človek vyletel do výšin? Sú to veľmi náročné otázky a nie všetci dokážu na tieto otázky počas svojho života nájsť odpovede.

 

Mnoho ľudí verí, že naše životy sa odohrávajú paralelne. Iní veria, že to, čo nazývame déjà vu, sa odohráva preto, lebo sme to už zažili v predošlom živote. Pozreli ste sa niekedy do mláky? Vidíte tam svoj odraz. Niekedy je ten odraz kruto pravdivý. Pozreli ste sa niekedy na oblohu? Vidíte oblaky, ktoré menia svoj tvar, a vy v nich vidíte vždy iný obraz. Chceli by ste aj vy zmeniť svoj život jednoduchou zmenou obrazu? Chceli by ste lietať?

 

Človek. Živá bytosť, pre ktorú je prirodzené báť sa nových a nepoznaných vecí. Zaujímavé je v našich životoch to, že sa bojíme nových vecí, ale napriek tomu túžime po zmene. Sme bilaterálni. Prebudíme sa alebo bdieme. Pohneme sa alebo ostaneme stáť na jednom mieste. Vstaneme alebo spadneme na hubu. Vždy máme v rukáve dve možnosti, ale stále ostaneme pri tej druhej. Ostaneme bdieť, ostaneme stáť na jednom mieste a spadneme na hubu.

 

Dieťa. Vidí mláku. Čo urobí? Skočí do nej! Človek. Vidí mláku. Čo urobí? Snaží sa ju preskočiť. Niekedy sa mu to podarí a inokedy do nej vstúpi. Človek by mal byť bilaterálny, ale mal by sa prebudiť, mal by sa pohnúť a mal by vstať. Nemal by sa báť pozrieť na svoj odraz v mláke a nemal by sa báť pozerať sa na oblaky, meniace svoj tvar.

 

Človek. Mal by vedieť lietať.

 

 Michal Soroka

Zdieľaj článok:

Autor článku:

Unipo Press

Komentáre

K tomuto článku neexistujú žiadne komentáre